A Vidám Vadkan históriái I.
Az eső egyre vadabbul verte végig a kocsik közé kifeszített lukacsos ponyvát, ahogy a sötételf, s démon páros előtt álltam. Hideg volt. Ők nem fáztak, de sápkóros testem azért igen járta az a fajta kora őszi rázkódás, ami a maga módján kellemes a nagy melegek után, de hamisítatlanul szajkózza, hogy közeledik már az időszak, amikor a vastagabb öltözék nem csak lehetőségként környékez majd meg, hanem tényként. Engem biztosan.
Vérszegény, kékesbe hajló kezeim két fából faragott keresztet tartottak (nem, nem olyan keresztet, előbb lát az ember bilinccsel a csuklómon), s igyekeztem azokat a két előttem táncoló csontvázak lépéseire mozgatni. Csak a Vadkan népei voltak itt, nem volt szükség arra, hogy álcázzam a tényt, miszerint ezek valójában rövid életű goblin gyermekek voltak.
A tánc végén intettem a két kis korcsnak, akik meghajoltak, majd kezén fogva távoztak, hátam mögé bújva, mintha csak gyermekek lettek volna. Ijesztő, hogy mennyi személyiséget tud kölcsönözni egy nekromanta a teremtményeinek, ha érdekli az ilyesmi. Engem más nem is érdekel, s ez akkor sem volt másképp.
– Nos, Peller? – mértem fel az előttem álló alacsony, sötét arcú démont. Kutya se mondta volna meg, hogy nem egy sötételf volt, az igazságról csak halvány szőke haja, s koros képe árulkodott, ami nem volt jellemző az elfekre. Valójában démonokra sem: Peller csak balszerencsés volt. – Tudtad követni a kezeim?
A démon elmosolyodott, majd felnézett a maga mellett álló társára. Lord Tenn egy magas, pocakos sötételf volt. Mindig az a pletyka terjedt róla, hogy régen nemes lehetett a Köderdőben, de sosem válaszolt őszintén a kérdésekre, s állandó mosolya legalább annyira hamis volt, mint a düh, ami néha elkapta, miközben barátjával szerepeltek. Mestere volt a színészetnek, ami azért volt ironikus, mert nem színész volt, hanem illuzionista.
– Egy parasztot átverne, már, ha nem figyel. – szólalt meg egy mély, vonzó bariton. A démon volt, hangjára mindig megfordultak az emberek… Főleg amiatt, mert nem gyakran hallották. Amikor játszottak, mindig némaként mutatkozott be, ami persze távol volt a valóságtól. Igazából csak utált megszólalni, Tenn pedig szívesen megtette ezt helyette, mert ő, csak mint én, szintén nagyon szerette hallani a saját hangját.
– De bárki, aki látott már bábot, tudja, hogy semmit se csináltál, te pojáca. Nem kell lenyűgözni a nézőket, elég, ha átvered őket. – Tenn kedélyesen fordult a mellette álló démonhoz, aki szintén bólintott. – Nem szabad a kezed figyelniük. Idővel megtanulod majd utánozni azt, amit csinálnod kéne, de addig is valami olyasmi kell, ami eltereli a figyelmet a kacsókról. Valami látványos, zavaró, bolondság... Nem bábmester vagy, Alberich, hanem egy szélhámos. Gondolkodj úgy.
Azt hiszem igaza volt, tényleg nem voltam, s nem is vagyok bábmester. Nem értek az ügyességet igényelő dolgokhoz, a precíz mozgásokhoz pedig különösen nem, de igazából nem is kell. Elég, ha azt hiszik, hogy értek hozzá.
– Alberich, figyelj. – Szólalt meg ismét, majd egy pénzérmét vett elő. Azt egyik kezéből a másikba rakta, s mosolygott, felhúzva jobb kezén az ingének ujját – El fogom tüntetni az érmét.
A pénz jobbjából ismét balra repült, majd megigazította a bal ingujját is. A tallért dobta is a másik tenyérbe gyorsan, majd hirtelen kinyitotta mindkettő öklét, s csak hűlt helye volt a váltónak. A hegyomlásnyi sötétel zsiványul elmosolyodott, mintha még magát is meglepte volna, majd megfordította a bal kezét. Az érme a mutató és a középső ujjainak zugába volt rejtve, közvetlenül a bütykei mellett.
– Az ingujjam nézted, ahogy felhúzom, igaz? – a sötételf az előbbieknél is önelégültebb volt. Nem sokan tudhatták róla, de igazából elég középszerű bűvész volt, a munka oroszlánrészét Peller végezte, aki ellenben igen ritkán dicsekedett a babérjaival. Ő volt a kéz, Tenn pedig a harsány száj. – Remélem megértetted, hogy mire gondoltam ezzel. Tanulj meg hazudni, gyakorold a csalást. Hagyd, hogy a néző ne lássa a fát az erdőben.
Azt hiszem ekkor még nem igazán érthettem, hogy Tenn mire is gondolhatott, de a kis trükkje mindenképpen megihletett. Azt mondják, hogy a zsonglőrök és bűvészek között az a különbség, hogy a zsonglőr megmondja, hogy mit fog tenni, s meg is teszi, a bűvész pedig elmondja, hogy mit tesz majd, ám mindent tesz, csak azt nem... Én a kettő között akartam lenni.
Hosszú időt vett igénybe az, hogy ténylegesen értelmezzem, hogy mire is gondolt Tenn. Egyértelmű volt számomra, hogy ilyen hirtelen nem tudtam olyan ügyes lenni, hogy kellően átverhessem a szakavatott szemeket, s pont emiatt kellett valami, ami elterelte a figyelmet rólam. Eleinte úgy döntöttem, hogy majd azt teszem, hogy nagyon látványosan, nagy ívben mozgatom a karjaimat, hogy esetleg az tűnjön fel a nézőközönségnek, s ne a tenyerem lágy mozgása. Ez elsőre egy nagyszerű tervnek tűnt, napokig gyakoroltam, hogy látványos legyen, ám az egyik este mindennél tisztábban és harsányabban vert fejbe a felismerés, hogy egy idióta vagyok. Hogy gondolhattam azt, hogy majd pont azzal fogom elrejteni a mozgásom hamisságát, hogy még nagyobb, élesebb mozdulatokat teszek? Így még annyira se lehetett elhinni, hogy a kezem mozgatta a bábot... Ez nem egy szaros ostor volt, hogy rángatni kellett volna, a kicsi, gyengéd mozgásokban rejlett a bábok rejtélye, ezeket pedig csak akkor lehetett utánozni, ha valaki tudta, hogy mit is akar utánozni. Nekem, hadd ne mondjam, nem sok tapasztalatom volt ezzel.
A megoldás végül onnan érkezett, ahonnan általában a problémák zöme. Egyik este éppen pár társammal étkeztem. Ott volt Helga, a szakállas asszonyunk, Pocak, a zsonglőr, s Lloyd, egy bárd. A bárd felállt, majd meghajolt, s még gyorsan belesimított Helga arcszőrzetébe, aki csak felnevetett... Pontosabban felnevetett belőle a bor, de ez már oly keveset számított ezen a ponton.
– A minap a kocsmában talált a jókedv, lefolyt hát torkom pár deci jó nedv. Egy asztalon részeges zsákmányra leltem, jutalmam hamar magamhoz vettem. – a férfi intett, majd elsietett a szekér mögé. Onnan pár pillanat múlva kilépett, s fején egy méretes, széles karimájú bíborszín kalappal tért vissza. Abból egy zöldre festett darutoll lógott ki, s mellette még valami szárított virág is volt.
Pocakkal azonnal összenéztünk, a zsonglőr úgy meglepődött, hogy az egyik kenyérdarabot bele is ejtette Helga vaskos szakállába, akit jelenleg a lehető legkevésbé sem zavart ez, ugyanis azzal volt elfoglalva, hogy valahogy ne folyjék ki az orrából a fűszeres veresbor. Én magam csak felálltam, s megszemléltem a büszke elf borzalmas fejfedőjét.
– Na? Azt gondoltam, hogy mostantól ebben fogok előadni. Amikor végiggyalogoltam a falun, minden szem felém fordult, csodálták a szép fejfedőm. – az elf levette azt, majd színpadiasan meghajolt.
Ekkora Helga már a bort törölgette a taknyos szakállából, Pocak pedig harsányan kacagott, közben mindenfelé széjjelköpve lőreszagú nyálát. Nekem is erősen kocentrálnom kellett, hogy egyáltalán szavakhoz jussak.
– Hawthorn uram, meg ne haragudj, de láttam már parasztot, akinek csinosabb madárszar volt a hajában, mint ez a csicsás kalap – ekkor már én magam is vihogtam, csak az elf volt, aki nem értette, hogy a vicc közepébe keveredett. Melléje léptem, s megveregettem a vállát. – Ha nekem adod a szép kalapod, cserébe tied két icce bor. Azzal többre mész, mint egy ilyen förmedvény fejfedővel. Ha akarod, cserébe még egy énekesmadarat is keresek, aki csinosabbat ürít majd a fejedre, mint ez az eleven okádás.
Hawthorn egy bolond volt, de jó barát, s vélhetőleg már ott kenyérre kentem, ahol megemlítettem neki az iccét, s a bort egy mondatban. Különösebb probléma nélkül nekem adta a kalapot, s ennek hála még Pocakot és Helgát is megmentette a fulladás okozta haláltól, ami azért ekkor már igen fenyegette őket. Valami furcsa indokból az elf arca egyébként az este végéig vereslett, de úgy sejtem, hogy ez csak eleinte lehetett a szégyentől, a későbbiekben már a sok bortól pirosodhatott úgy ki. Hogy is mondják a népek? Az légy, amit eszel? Lloyd nem sokat evett, de annál többet ivott, alkalomadtán pedig hányt is... Az alkalom általában adtán volt.
A két illuzionista már várt rám a karaván túlsó oldalán, mire kiléptem eléjük. Nem hagytam a véletlenre a küllemem, a mutatványosok egyik vezetőjétől elkértem egy köpenyt, s egy rikító sárga inget (valamelyik ocsmány tünde darabhoz vehették). Fejemen már ott tetszelgett a kalap is. A megjelenés előtt meg is kellett innom egy pohár bort, hogy véletlenül se legyek rosszul, hogy ilyen rusnya fejfedő van rajtam. Ekkor már telejsen kész voltam lenyűgözni a démont, s barátját.
– Urak, a haláltánc. Csak a kezem figyeljék, mert csalok. – ekkor füttyentettem egyet, a szekér mögül pedig halk lant sírt fel. Gyorsan, édesen, élénken.
A két pőre kis csontvázgyermek vadul táncolt a muzsikára, klasszikus gyermektánchoz hasonlóan. A faluban minden ünnepnap nagy mulatságokat tartottunk, még akkor megtanultam, hogy ezek a lépések hogyan is néztek ki, így könnyeden tudtam a saját ismereteim szerint mozgatni a figurákat, amik sirítették is ám, mint a vad szellő a pusztaföldeken. Még azt is eljátszottam a két rosszcsonttal (szellemes, tudom), hogy belefáradtak kissé, s sántikálni kezdtek. A végére csak elengedtem a két fakeresztet (még mindig nem olyan keresztet, bár, azt is vetik néha), a csontvázak pedig összeroskadtak a földre.
– No, két kutya? – vetettem önelégülten elébük a kérdést.
Tenn és Peller csak összepillantott, majd bólintottak egymásra. A nagyobbik elém lépett, majd kedélyesen megpaskolta a vállam, kevésnek híján a szekér alá döntve engem.
– No, te alávaló patkány, bevallom, amit be kell. Nem vagy a legtehetségesebb szélhámos, de a legrusnyább mindenképpen. – a hegynyi ember hangosan felkiáltott, anyám dicsérve, majd ismét megveregette a vállam, kis híján összeroppantva minden második csontom. – Ahogy megláttam azt a rusnya kalapot, onnan akár egy szellemet is táncoltathattál volna aranykereszttel, akkor se tudtam volna levenni a szemem a fejedről... De elég lesz az ing, s a köpeny, hét emberre elég rusnyaságot megbújtatsz már így is. Ha a kalapot is felöltöd, magad leszel a mutatvány, bohócunk pedig van már.
– Add valami nemes tündének, azoknak még tán tetszene is az ilyesféle okádás. – válaszolt Peller a szekér felé lesve.
A kocsi mögül halk káromkodás hangzott, én magam pedig csak vigyorogtam. Manapság már el tudom játszani azt, hogy valóban bábozok, de a ruhákat megtartottam. Ha más nem, hát a saját biztonságomért. Ki látott már nekromantát egy sárga ingben?