A hideg, későőszi éjszakán a telihold fénye hol beragyogta az alvó tájat, hol pedig felhők közti rejtekén bujdosva várt, hosszú percekig, talán maga sem tudja mire.
A földek szárazak voltak, eső már majdnem egy hete nem esett, a gyenge szél is száraz hideget fújt az éppen őrt álló Gerhard vértje alá, aki egy kézzel egy fának támaszkodva, enyhén spiccesen éppen vizelt.
Vérestorkú bandájában nem volt sem tiltott, sem pedig meglepő, hogy a soros őrök csatlakoztak az ünnepléshez. Ez a szokás még azokból az időkből maradt meg, amikor a hatalmas kompániának még olyan jól ment a sora, hogy a két királyságban csak kevesen merték volna, egyáltalán csak fejükbe venni azt, hogy rájuk támadjanak. Most pedig, hogy szinte jelentéktelenné zsugorodott számuk, erejük és hírnevük is, már az tűnt lehetetlennek, hogy bárki meg akarja őket találni. Újabban csak a legkevesebb próbálkozást igénylő prédák érdekelték a csapatot, utazó parasztokat forgatták ki kevéske pénzükből, fegyvertelen karavánoktól loptak ételt. A demoralizált csapaton hamar úrrá lett a züllés, az összeharácsolt pénz nagy része kámforként tűnt el.
A szedett-vedett tábor egy szikladomb oldalában helyezkedett el és két nagyobb sátorból - ezekből az egyik Emmanuel és Mikella "szerelmi fészke", ahonnan hangos horkolás hallatszott és vele szemben, a vezér, Johannes sátra, akitől pedig az éjszakai erdő zajaiba vegyülten vad szeretkezés hangjai szűrődtek ki - egy a fák közé ásott latrinából, néhány kisebb alvóhelyből, egy központi tábortűzből és a sziklafal aljába ásott "raktárból" állt.
A mai őrség a félrészeg Gerhardból, Wenzelből, akit mindenki Görénynek hívott, elviselhetetlen szaga miatt, és Juliusból állt.
Gerhardot nem igazán érdekelte feladata, vagy unottan támaszkodott egy fának és a távoli semmibe meredt, azon morfondírozván, hogy minek is őrködik, ha a legközelebbi táv, ahonnan bárkit is észrevehet, legfeljebb 3-4 méter vagy vissza-vissza járogatott a tűzhöz, dobni rá még egy hasáb fát és kortyolni egyet a bőr boroskulacsból. A bűzös Wenzelt már órák óta nem látta, nem jelentett neki, de sejtette hol lehet: Johannes sátránál térdelve próbálja meglesni, hogy a Főnök éppen hogy hágja meg azt az olcsó cédát, akit már hetek óta itt tartott magának erre a célra. És valóban, Wenzel lázasan figyelte egy apró hasadékon át a kövér, meztelen testek egymásba olvadását.
Julius újabban gyakran jelentkezett önként az éjszakai őrségre, álmatlanságra és rossz emésztésére hivatkozva. Bár mindenki tudta róla, hogy túl nagy behatást egy betolakodóra sem tudna gyakorolni, de a vészkolompot ő is félre tudta verni, így őrhelye a domb egy kiszögellésén volt, egy féltető alatt, ahonnan az egész tábort belátta. Gerhard most őt sem látta helyén, ami egyáltalán nem lepte meg. Mostanában az lett volna a meglepő ebben a táborban, ha valami rendben, a helyén lett volna. Juliusról is pontosan tudta, hogy ilyenkor a latrina gyakori vendége, mert a gyomra nem bírja a félig sült, többnapos ételeket és a rossz italokat, amit mellé leküldenek. Őt már talán sajnálta is egy kissé, a kopasz Gerhard... Rosszul tette.
Julius ugyanis azóta levelezésben állt az inkvizícióval, hogy - nem véletlenül: az ő javaslatára - erre a környékre érkeztek. Néhány hónapnyi egyezkedés, kérlelés és győzködés után végül elérte, hogy társai feladásáért cserébe ő amnesztiát és felvételt nyer az Inkvizíció körébe. Ezért voltak az egyre sűrűbben vállalt önkéntes éjszakai őrségek, bár való igaz, gyomra is kínozta a szegény papot.
A pontos időponttal ő sem volt tisztában, de az újabb válaszlevelek elmaradásából tudta, hogy már csak a jeleket kell figyelnie, egy közelgő rajtaütésig. És valóban jól sejtette. Épphogy, a latrináról visszaérve, elhelyezkedett az őrhelyére állított széken, mikor háta mögött, a bozótban zörejeket, ágak reccsenését és emberek hangját hallotta. Itt vannak. Gyanútlanul próbált lassan felállni székéről, majd leporolta régi reverendáját, mely az évek alatt, a toldozgatásoknak és szakadásoknak hála, már inkább egy kikoptatott hosszú ingre emlékeztetett. Miközben kezét poroló mozdulatoknak álcázva végigfuttatta ruháján, először ellenőrizte, hogy megvan-e oldalához erősítette tőre, majd eloldotta azt. Reverendája ujjába rejtve a tőrt, a fák irányába indult, majd félúton Johannes sátra felé fordult.
- Agnus Dei, quitollis peccata mundi: miserere nobis. (Isten báránya, te elveszed a világ bűneit, irgalmazz minékünk.) - imádkozta halkan, maga elé, szinte csak leheletével, ahogy meglátta térdelő Wenzelt, amint az ágyékát simogatta a hasadékon keresztülbámulva. Észrevétlenül ért egy lépésnyi távolságnyira az undorító parázna mögé.
- Dona nobis pacem. (Adj nekünk békét!) - súgta halkan, amikor már a férfi mögött térdelt és pengéje gyorsan és mélyen végigszaladt annak torkán. Lehunyta szemeit és elfordította fejét, amint megragadta a kukkolót, hogy ne lássa sem a vágást amit ejt, sem a sátor oldalára fröccsenő vért. Amikor kinyitotta, félhold alakban csordogált a szöveten, lassan beleivódva a sátor anyagába a sötétvörös vér. Julius igézve nézte a kiomló vér látványát. A földön, saját vérében fuldokló Wenzel még egy darabig hörögve próbálta felköhögni a fojtogató vért, majd egy nagy lehelettel elhallgatott. A sátorból először sikítás, majd zörgés, rövid veszekedés és Johannes káromkodásai hallatszottak.
- Te féreg! - tört ki Gerhardból a vadállati üvöltés, amint pár pillanat múlva a sátorhoz ért és észrevette a két lábán térdelő Juliust, aki a sátor ponyváján csordogáló foltot figyelte, kezében a véres tőrrel. Teljes erejéből nekiiramodott, feje felett lengetve fejszéjét, de pillanatokon belül megtorpant, amikor egy nyílvessző átütötte jobb karját. Felszisszenni volt csak ideje és a vesszőt máris kettő másik követte, majd még kettő. A teletűzdelt harcos teste véresen rogyott össze. A tábor ezekben a percekben már kezdett magához térni, részeg, álmos alakok néztek ki a sátraikból, hogy mi is történt, te Gerhard porban fekvő testén kívül sokat nem láthattak. Akik a megfelelő irányból néztek rá, láthatták a testéből kiálló vesszőket, ha a tűz lángjai éppen nagyobbat lobbantak.
Julius eddigre eltűnt, visszahúzódott a sötétbe és árnyékokba, hogy a további vérontást és az elkövetkező csatát elkerülhesse. A fák lombjai alatt, osonva azonban egy, a bokrok közül előtűnő fa buzogány, akkora ütést mért a fejére, hogy azonnal elájult...
Isten a megmondhatója, hogy mennyi időt töltött ájultan, míg végül láncra verve, elárult társai között, végre magához tért. Fején azonnal éles fájdalom nyilallt keresztül, mintha most nyílna meg tudata, hogy az égi fényességet magába fogadja, ám a valóságban ennek oka kevésbé lírai dolgokban keresendő: egy jókora agyrázkódása volt és valószínűleg koponyája is megrepedt. Talán ezért is volt, hogy pillanatok múlva, hányni kezdett és abba sem hagyta, nagyjából fél percig. A váratlan magához térésével és az egyből utána következő jelenetével éppen az ítéletet kihirdető inkvizítor mondandóját szakította félbe, aki nem tetszését azzal fejezte ki, hogy bakancsával mélyen gyomortartalmának közepébe préselte Julius fejét, miközben folytatta.
- Az előbb felsorolt vádak alapján és az együttműködés teljes hiányában, az azonnali ítélethozatal mellett döntött az egyházi Szent Törvényszék! - Julius tudta, hogy sürgősen tisztáznia kell helyzetét, és bármennyire kilátástalan is, mentenie a saját bőrét, amíg még módja van rá. Ám amint megszólalt, a láb egy újabbat, még az előzőnél is hatalmasabbat taposott Julius arcába, aki a fájdalomtól és megaláztatástól könnyezni kezdett.
A virradó nap sugaraiban, már hat máglya tornyosult, amiket az inkvizítorok egymás után gyújtottak fel, a keresztesek eközben éppen a forrongó szenteltvízben ordító Johannesen szórakoztak, vagy éppen a fákról lógó halott haramiákat vágták le.
Julius pedig - akinek nyála és vére is kis folyamokban futott végig arcán - sokadszorra veszítette eszméletét a szikláról lelógatott fa kereszten, amihez hozzákötözték....