A homokember
Makacs gyermek voltam. Édességet akartam ebéd előtt, úszni ebéd után, olvasás helyett a dajka velem egyidős fiát püfölni hajlékony nyárfabottal, amit együtt metszettünk az erdőben, és azt képzeltük róla, hogy igazi kard. Fürdés helyett inkább lovagoltam volna, lovaglás helyett a víváshoz fűlött volna a fogam, és a legnagyobb problémát mindig az ágyba parancsolásom jelentette. Gyermeki hisztériával tiltakoztam az éjszaka ellen, üvöltöttem, toporzékoltam, megszaggattam a hálóruhát, mikor elfújni készültek a szobát gyér fénnyel betöltő gyertyákat. A dajkám minden este ugyanazzal a történettel altatott, lefekvés előtt minden egyes alkalommal a Homokemberről mesélt. A Homokemberről, aki egy méretes fémvödörben a legsötétebb mágiával átitatott altató hatású homokot hordott magával, körbejárt az ismert és ismeretlen birodalmak minden pontján, s ahol az ágyakban álmatlan gyermekeket talált, a szemükbe homokot szórt.
− Min gondolkodsz? Nem vagy álmos, nem fárasztottalak ki eléggé? – az incselkedő hang a tudatomnak koccant, széttörött, a szilánkjai szétgurultak bennem. Az erős vonzás hatására megfordultam, hogy tekintetem szemérmetlenül szaladjon végig a vékony takaró alá rejtett idomokon. A könnyű selyem alatt, mint tökéletesre faragott szobor tagjai, határozottan rajzolódott ki a csinos boka, vékony vádli, formás combok vonala. Az egyik keze könnyedén pihent meg a csípőjén, derekán apró hullámokban gyűrődött a takaró, az egyik melle kilátszott. A pillantásom tovább araszolt, a kulcscsontját tapogatta végig, aztán a válla könnyed ívét, a hattyúnyak egyenes vonalát. Onnan a résnyire nyitva felejtett ajkak közé kapott, amik közül hófehér gyöngyfogak villantak ki, mint egy támadni készülő állat szájából: a nő mosolygott. Végül nem tudtam ellenállni − hagytam, hogy lefegyverezzen a szemével −, a tekintetem nekifeszült a hidegen metsző pillantásnak.
− Hallottál a Homokemberről? – kérdeztem a nőtől. Nem szólalt meg, csak a fejét rázta.
− Mesélj róla! – kérte dallamos hangon, és én tudtam, hogy nem fogok ellenállni neki. – Kérlek… − fűzte még hozzá, mikor hezitálni látott.
− Hát jó – bólintottam, majd lomha léptekkel elindultam felé, leültem az ágy szélére, de tőle tisztes távolságban. Láttam, hogy zavarja az elutasítás, de nem akartam megint elveszíteni a fejem az érintésétől. Nem mintha eddig is bármiben közrejátszott volna a teste, a szemével ölt meg. Az íriszei úgy égettek, mint a kemény telek csípős hidege, most is olyan fájdalommal feszült a vonásaimnak, mintha forró piszkavasat nyomtak volna az arcomhoz. – A Homokember egy olyan világból érkezett, amit még nem fedeztünk fel. A sötétségben lakik, a szürkülettel merészkedik elő a rejtekéből, hogy az álmatlan gyermekek szemébe homokot szórva alvásra kényszerítse őket. – A nő tágra nyílt szemmel hallgatott, míg beszéltem. Nem engedtem az arcomra ülni az elégedettséget, amiért végre sikerült komollyá merevíteni a puha vonásokat. Csak a szeme ne égett volna azzal az ismerős-idegen fénnyel.
− Érdekes történet. Hol hallottad? – a kíváncsiság furcsa színt adott a hangjának.
− Nevetni fogsz… A dajkám mesélte – vallottam be egy halvány mosollyal. A vénasszony már régen meghalt, de a hangja emléke még úgy él a fülemben, mintha fertályórányira hallottam volna beszélni.
− Gyermekek rémálmain nem szokásom nevetni – kedvesen, melankolikusan csengett a hangja. Kénytelen voltam rámosolyogni válaszképp, mielőtt még meglepetten kérdeztem: − Honnan tudtad, hogy álmodtam róla?
− Nem tudom – megvonta a vállát. – Csak éreztem. Még mindig félsz a Homokembertől?
− Nem vagyok bolond… − vetettem oda sértetten. – A Homokember csak egy mese, és én nem vagyok már gyermek – hazudtam könnyedén. A gyermekkor sérüléseit ritkán felejti el az ember. Ugyanúgy ott maradnak, mint a soha el nem halványuló hegek, és ugyanúgy kezdenek viszketni néha, de legalább a lélekben hordott sebhelyek a szemnek láthatatlanok.
− Bocsáss meg! – lehelte párás hangon, bár a szemén láttam, hogy nem gondolja komolyan, és nem is hisz nekem. Kikacagott a tekintete. Zavartan pillantottam félre, a bosszúság arra ösztökélt, hogy magamra vegyem a ruháim és faképnél hagyjam a démont. Valószínűleg olvasott az arcomról, mert könnyű, de határozott mozdulattal nyúlt a karom után, hogy az ágyra, maga fölé húzzon. Talán tudtam volna, inkább csak nem akartam ellenállni neki. A mozdulatok szinte tökéletes kiszámíthatósággal következtek egymásból, mintha csak egy előre megírt forgatókönyv utasításait követnénk lépésről-lépésre, pontosan betartva a szabályokat. Előbb a kezemmel vettem birtokba a testét, aztán a számmal, végül a csípőjét markolva irányítottam a mozdulatait: ő volt felül, de az irányítás az én kezemben volt. Jóleső puhasággal cirógatta a mellkasom, olyan finom mozdulatokkal, amire emberek közül csak kevés képes, s én magam se találkoztam sok ilyen asszonnyal. Ha jobban belegondolok, talán csak egyel, s annak ellenére, hogy rá szeretek a világon a legkevésbé gondolni, most mégis azért vagyok itt, ebben a nőben, mert emlékeztet rá. – Nézz rám! – utasítottam vágytól ködös hangon, ő pedig lomhán mozduló pillákkal nyitotta fel a szemét, perzselő tekintetét az arcomra vetette.
Később, mikor fejét a mellkasomra hajtva még mindig pihegett a test gyönyöreinek fáradalmaitól, ujjaimat engedtem a puha tincsek között kalandozni.
− Emlékeztetsz valakire – suttogtam a plafont vizsgálva.
− Én is úgy érzem, mintha ismernélek.
− Pedig sosem találkoztunk.
− Tényleg. Sosem. Téged nehéz lenne elfelejteni.
− Téged se volna könnyű… Főleg a szemed.
− A szemem? Valóban? Az emlékeztet arra a valakire, igaz? Kire? – kérdezte álmosan.
− Egy asszonyra, aki hűtlen volt hozzám – feleltem érzelemmentes hangon.
− Minden asszony hűtlen… − jegyezte meg. – Majd mesélj róla. Csak előtte engedj pihenni. Majd reggel… − fáradtan suttogott, az utolsó szótagok egy ásításba torkolltak. A haját cirógatva hagytam elaludni.
Felnőttként se voltam kevésbé akaratos, mint gyermekkoromban. Az anyám aggodalmait kikacagtam, az apám intéseit nem vettem figyelembe, a nekem szánt tudósi pálya helyett inkább a vakmerő harcosok útjára léptem. Egyetlen dologban hallgattam az anyámra: az utolsó kívánságát teljesítettem. Azt kívánta, hogy a halála előtt lásson megházasodni, hátha olyan kegyes lenne hozzá az Isten, hogy még az unokáját is a karjában tarthatná. Javasolta, hogy egyszerű lányt válasszak, szegényt, pici faluból. Az egyszerű teremtésekből jó és engedelmes feleség lesz, türelmes és állhatatos, mint amilyenre nekem szükségem van. Járni kezdtem hát a falvakat. A Déli Királyság egy apró településén láttam meg a lányt. Fiatal volt, nagyon csinos, de még a vékonyka ing alatt feszülő mellei se tudták elvonni a figyelmem a szeméről − az íriszei úgy égettek, mint a kemény telek csípős hidege. A parasztok valamiféle bált tartottak, savanyú bor folyt egész éjjel, de nekem nem volt szükségem semmi másra, csak a törékeny, parázsló tekintetű lányra, hogy megrészegedjek. Bámultam, ahogy táncol, egyszer fel is kértem, de kacagva visszautasított. Még hajnalban megkerestem az apját, megkértem tőle a kezét, vonakodott az öreg egy keveset, míg a kövér erszényből az asztalra hulló váltok csilingelése meg nem lágyította a szívét. És én megvettem magamnak a lányt. Úgy vettem meg, mint ahogy telivér kancákat szokás: pénzért. De nem bántam, ennél többet is megtettem volna, hogy az enyém legyen. Az esküvőnk napján meghalt. Persze nem szó szerint, nem abban az értelemben, ahogy a csatatéren halnak meg az emberek, a lelke vérzett ki. Gyönyörű volt, mindenki pontosan ugyanolyan gyönyörűnek látta, mint az azelőtti napon, vagy mint én, mikor először megpillantottam… csak én nem láttam már benne semmi szépséget. Az íriszeiben kihunyt a fény. Már nem perzselt a tekintete, ugyanúgy nézett, mint bárki más. Napról-napra egyre jobban megfakult a tekintete. Napról-napra egyre ocsmányabbnak tűnt. Pedig én mindent megtettem azért, hogy olyan boldognak lássam, mint akkor, mikor a szőke haja aranynak tűnt, ahogy a tűznyalábok fénye végignyalt a tincseken, a jégszín szemekben pedig élet piroslott: tökéletesre komponált diszharmónia. Megvettem neki mindent, amit csak kért. A legdrágább ruhákkal, a legkülönlegesebb ékszerekkel leptem meg, miközben más asszonyok combjai közé temettem a bánatom, akkor is csak rá gondoltam. Gyűlöltem magam, és gyűlöltem őt is, gyűlöltem, amiért nem volt képes szeretni, és gyűlöltem magamat, amiért én nem voltam képes mást.
Nem vettem észre, hogy megcsal. Nem éreztem rajta más férfiak szagát, az érintésük melegének emlékét a bőrén, a nyáluk ízét az ajkain. A Homokember a dajkám meséiből az életembe lépett, és a szememet teleszórta az álmosító homokjával, amit a világ legsötétebb mágiájával itatott át: szerelemmel. Olyannyira elvakított, hogy szinte akkor se tudtam hinni a szememnek, mikor megláttam a másik férfival. Azt megöltem rögtön. De a Homokembernek nem szántam ennyire könnyű halált. Először vissza akartam kapni tőle a feleségem szemét. Csakis ő tehet az egészről… Biztosan a Homokember álompora ködösítette el az én drága feleségem tekintetét is, azért nem figyelt rám soha, azért nem nézett rám soha úgy azután, azért nem vett észre, mert a sötét mágia hatása alatt állt. A tőrömmel vágtam ki a szemét, hogy kiszabadítsam a varázslatból, hogy ezentúl csak engem és senki mást ne nézhessen, hogy ezentúl tényleg lásson. Végre megkaphattam azt is, amit tényleg akartam tőle. A bordái úgy reccsentek, mint ahogy száraz gallyra tapos óvatlanul az ember az erdőben, ahogy szétfeszítettem, hogy közéjük nyúlva egy pillanatig az ujjaim között tartsam a még elevenen dobogó szívét, mielőtt kitéptem volna a mellkasából. Végre az enyém volt.
− Kire is emlékeztetlek? – kérdezte álomittas hangon, a mellkasomra támaszkodva, nyílt kíváncsisággal fürkészve a vonásaim. – Ki volt ez a te hűtlen asszonyod? – elmosolyodik, én pedig fáradt sóhajjal simítok végig hüvelykujjammal az alsóajkán.
− A legszebb nő, akit valaha láttam. A bőre fehér, mint a porcelán, a haja arany, az idomai formásak, a vonásai finomak, az ajkai vörösek, mint a vér, a mozdulatai könnyűek, mintha minden ízében táncolt volna. A szeme… A szeme pedig olyan kék volt, mint bárányfelhőktől párás égbolt, vagy a pajkosan szaladó, friss vizű hegyi patak hullámai, a horizont, ahol ég és föld megcsókolják egymást – szomorkásan mosolyodtam el.
− Valóban szép nő lehetett. Mi történt vele? – a tekintete kíváncsiságtól izzott, úgy figyelt, mint akit megbabonáztak.
− Hűtlen volt, elhagyott. Vagy talán igaz sem volt. Csak egy buta mese, mint a Homokember. De néha… Néha, amikor a szemedbe nézek, néha egészen olyan, mintha azt a parázsló tekintetű parasztlányt, mintha… őt látnám.
− Min gondolkodsz? Nem vagy álmos, nem fárasztottalak ki eléggé? – az incselkedő hang a tudatomnak koccant, széttörött, a szilánkjai szétgurultak bennem. Az erős vonzás hatására megfordultam, hogy tekintetem szemérmetlenül szaladjon végig a vékony takaró alá rejtett idomokon. A könnyű selyem alatt, mint tökéletesre faragott szobor tagjai, határozottan rajzolódott ki a csinos boka, vékony vádli, formás combok vonala. Az egyik keze könnyedén pihent meg a csípőjén, derekán apró hullámokban gyűrődött a takaró, az egyik melle kilátszott. A pillantásom tovább araszolt, a kulcscsontját tapogatta végig, aztán a válla könnyed ívét, a hattyúnyak egyenes vonalát. Onnan a résnyire nyitva felejtett ajkak közé kapott, amik közül hófehér gyöngyfogak villantak ki, mint egy támadni készülő állat szájából: a nő mosolygott. Végül nem tudtam ellenállni − hagytam, hogy lefegyverezzen a szemével −, a tekintetem nekifeszült a hidegen metsző pillantásnak.
− Hallottál a Homokemberről? – kérdeztem a nőtől. Nem szólalt meg, csak a fejét rázta.
− Mesélj róla! – kérte dallamos hangon, és én tudtam, hogy nem fogok ellenállni neki. – Kérlek… − fűzte még hozzá, mikor hezitálni látott.
− Hát jó – bólintottam, majd lomha léptekkel elindultam felé, leültem az ágy szélére, de tőle tisztes távolságban. Láttam, hogy zavarja az elutasítás, de nem akartam megint elveszíteni a fejem az érintésétől. Nem mintha eddig is bármiben közrejátszott volna a teste, a szemével ölt meg. Az íriszei úgy égettek, mint a kemény telek csípős hidege, most is olyan fájdalommal feszült a vonásaimnak, mintha forró piszkavasat nyomtak volna az arcomhoz. – A Homokember egy olyan világból érkezett, amit még nem fedeztünk fel. A sötétségben lakik, a szürkülettel merészkedik elő a rejtekéből, hogy az álmatlan gyermekek szemébe homokot szórva alvásra kényszerítse őket. – A nő tágra nyílt szemmel hallgatott, míg beszéltem. Nem engedtem az arcomra ülni az elégedettséget, amiért végre sikerült komollyá merevíteni a puha vonásokat. Csak a szeme ne égett volna azzal az ismerős-idegen fénnyel.
− Érdekes történet. Hol hallottad? – a kíváncsiság furcsa színt adott a hangjának.
− Nevetni fogsz… A dajkám mesélte – vallottam be egy halvány mosollyal. A vénasszony már régen meghalt, de a hangja emléke még úgy él a fülemben, mintha fertályórányira hallottam volna beszélni.
− Gyermekek rémálmain nem szokásom nevetni – kedvesen, melankolikusan csengett a hangja. Kénytelen voltam rámosolyogni válaszképp, mielőtt még meglepetten kérdeztem: − Honnan tudtad, hogy álmodtam róla?
− Nem tudom – megvonta a vállát. – Csak éreztem. Még mindig félsz a Homokembertől?
− Nem vagyok bolond… − vetettem oda sértetten. – A Homokember csak egy mese, és én nem vagyok már gyermek – hazudtam könnyedén. A gyermekkor sérüléseit ritkán felejti el az ember. Ugyanúgy ott maradnak, mint a soha el nem halványuló hegek, és ugyanúgy kezdenek viszketni néha, de legalább a lélekben hordott sebhelyek a szemnek láthatatlanok.
− Bocsáss meg! – lehelte párás hangon, bár a szemén láttam, hogy nem gondolja komolyan, és nem is hisz nekem. Kikacagott a tekintete. Zavartan pillantottam félre, a bosszúság arra ösztökélt, hogy magamra vegyem a ruháim és faképnél hagyjam a démont. Valószínűleg olvasott az arcomról, mert könnyű, de határozott mozdulattal nyúlt a karom után, hogy az ágyra, maga fölé húzzon. Talán tudtam volna, inkább csak nem akartam ellenállni neki. A mozdulatok szinte tökéletes kiszámíthatósággal következtek egymásból, mintha csak egy előre megírt forgatókönyv utasításait követnénk lépésről-lépésre, pontosan betartva a szabályokat. Előbb a kezemmel vettem birtokba a testét, aztán a számmal, végül a csípőjét markolva irányítottam a mozdulatait: ő volt felül, de az irányítás az én kezemben volt. Jóleső puhasággal cirógatta a mellkasom, olyan finom mozdulatokkal, amire emberek közül csak kevés képes, s én magam se találkoztam sok ilyen asszonnyal. Ha jobban belegondolok, talán csak egyel, s annak ellenére, hogy rá szeretek a világon a legkevésbé gondolni, most mégis azért vagyok itt, ebben a nőben, mert emlékeztet rá. – Nézz rám! – utasítottam vágytól ködös hangon, ő pedig lomhán mozduló pillákkal nyitotta fel a szemét, perzselő tekintetét az arcomra vetette.
Később, mikor fejét a mellkasomra hajtva még mindig pihegett a test gyönyöreinek fáradalmaitól, ujjaimat engedtem a puha tincsek között kalandozni.
− Emlékeztetsz valakire – suttogtam a plafont vizsgálva.
− Én is úgy érzem, mintha ismernélek.
− Pedig sosem találkoztunk.
− Tényleg. Sosem. Téged nehéz lenne elfelejteni.
− Téged se volna könnyű… Főleg a szemed.
− A szemem? Valóban? Az emlékeztet arra a valakire, igaz? Kire? – kérdezte álmosan.
− Egy asszonyra, aki hűtlen volt hozzám – feleltem érzelemmentes hangon.
− Minden asszony hűtlen… − jegyezte meg. – Majd mesélj róla. Csak előtte engedj pihenni. Majd reggel… − fáradtan suttogott, az utolsó szótagok egy ásításba torkolltak. A haját cirógatva hagytam elaludni.
Felnőttként se voltam kevésbé akaratos, mint gyermekkoromban. Az anyám aggodalmait kikacagtam, az apám intéseit nem vettem figyelembe, a nekem szánt tudósi pálya helyett inkább a vakmerő harcosok útjára léptem. Egyetlen dologban hallgattam az anyámra: az utolsó kívánságát teljesítettem. Azt kívánta, hogy a halála előtt lásson megházasodni, hátha olyan kegyes lenne hozzá az Isten, hogy még az unokáját is a karjában tarthatná. Javasolta, hogy egyszerű lányt válasszak, szegényt, pici faluból. Az egyszerű teremtésekből jó és engedelmes feleség lesz, türelmes és állhatatos, mint amilyenre nekem szükségem van. Járni kezdtem hát a falvakat. A Déli Királyság egy apró településén láttam meg a lányt. Fiatal volt, nagyon csinos, de még a vékonyka ing alatt feszülő mellei se tudták elvonni a figyelmem a szeméről − az íriszei úgy égettek, mint a kemény telek csípős hidege. A parasztok valamiféle bált tartottak, savanyú bor folyt egész éjjel, de nekem nem volt szükségem semmi másra, csak a törékeny, parázsló tekintetű lányra, hogy megrészegedjek. Bámultam, ahogy táncol, egyszer fel is kértem, de kacagva visszautasított. Még hajnalban megkerestem az apját, megkértem tőle a kezét, vonakodott az öreg egy keveset, míg a kövér erszényből az asztalra hulló váltok csilingelése meg nem lágyította a szívét. És én megvettem magamnak a lányt. Úgy vettem meg, mint ahogy telivér kancákat szokás: pénzért. De nem bántam, ennél többet is megtettem volna, hogy az enyém legyen. Az esküvőnk napján meghalt. Persze nem szó szerint, nem abban az értelemben, ahogy a csatatéren halnak meg az emberek, a lelke vérzett ki. Gyönyörű volt, mindenki pontosan ugyanolyan gyönyörűnek látta, mint az azelőtti napon, vagy mint én, mikor először megpillantottam… csak én nem láttam már benne semmi szépséget. Az íriszeiben kihunyt a fény. Már nem perzselt a tekintete, ugyanúgy nézett, mint bárki más. Napról-napra egyre jobban megfakult a tekintete. Napról-napra egyre ocsmányabbnak tűnt. Pedig én mindent megtettem azért, hogy olyan boldognak lássam, mint akkor, mikor a szőke haja aranynak tűnt, ahogy a tűznyalábok fénye végignyalt a tincseken, a jégszín szemekben pedig élet piroslott: tökéletesre komponált diszharmónia. Megvettem neki mindent, amit csak kért. A legdrágább ruhákkal, a legkülönlegesebb ékszerekkel leptem meg, miközben más asszonyok combjai közé temettem a bánatom, akkor is csak rá gondoltam. Gyűlöltem magam, és gyűlöltem őt is, gyűlöltem, amiért nem volt képes szeretni, és gyűlöltem magamat, amiért én nem voltam képes mást.
Nem vettem észre, hogy megcsal. Nem éreztem rajta más férfiak szagát, az érintésük melegének emlékét a bőrén, a nyáluk ízét az ajkain. A Homokember a dajkám meséiből az életembe lépett, és a szememet teleszórta az álmosító homokjával, amit a világ legsötétebb mágiájával itatott át: szerelemmel. Olyannyira elvakított, hogy szinte akkor se tudtam hinni a szememnek, mikor megláttam a másik férfival. Azt megöltem rögtön. De a Homokembernek nem szántam ennyire könnyű halált. Először vissza akartam kapni tőle a feleségem szemét. Csakis ő tehet az egészről… Biztosan a Homokember álompora ködösítette el az én drága feleségem tekintetét is, azért nem figyelt rám soha, azért nem nézett rám soha úgy azután, azért nem vett észre, mert a sötét mágia hatása alatt állt. A tőrömmel vágtam ki a szemét, hogy kiszabadítsam a varázslatból, hogy ezentúl csak engem és senki mást ne nézhessen, hogy ezentúl tényleg lásson. Végre megkaphattam azt is, amit tényleg akartam tőle. A bordái úgy reccsentek, mint ahogy száraz gallyra tapos óvatlanul az ember az erdőben, ahogy szétfeszítettem, hogy közéjük nyúlva egy pillanatig az ujjaim között tartsam a még elevenen dobogó szívét, mielőtt kitéptem volna a mellkasából. Végre az enyém volt.
− Kire is emlékeztetlek? – kérdezte álomittas hangon, a mellkasomra támaszkodva, nyílt kíváncsisággal fürkészve a vonásaim. – Ki volt ez a te hűtlen asszonyod? – elmosolyodik, én pedig fáradt sóhajjal simítok végig hüvelykujjammal az alsóajkán.
− A legszebb nő, akit valaha láttam. A bőre fehér, mint a porcelán, a haja arany, az idomai formásak, a vonásai finomak, az ajkai vörösek, mint a vér, a mozdulatai könnyűek, mintha minden ízében táncolt volna. A szeme… A szeme pedig olyan kék volt, mint bárányfelhőktől párás égbolt, vagy a pajkosan szaladó, friss vizű hegyi patak hullámai, a horizont, ahol ég és föld megcsókolják egymást – szomorkásan mosolyodtam el.
− Valóban szép nő lehetett. Mi történt vele? – a tekintete kíváncsiságtól izzott, úgy figyelt, mint akit megbabonáztak.
− Hűtlen volt, elhagyott. Vagy talán igaz sem volt. Csak egy buta mese, mint a Homokember. De néha… Néha, amikor a szemedbe nézek, néha egészen olyan, mintha azt a parázsló tekintetű parasztlányt, mintha… őt látnám.