Frau Müller a legbátrabb asszony, akit valaha láttam.
Ez nagy szó: öt éve tombol az öldöklő háború Veronián, s én a harminckét évemből, amely óta a földjét taposom, mind az ötöt azzal töltöttem, hogy részt vettem benne.
Először belháborúnak indult. Mind azt hittük, hogy hamar pontot tehetünk a végére, mostanra azonban a birodalom kettévált, s Hellenburg meg a birtokai olyannyira elkülönültek tőlünk, hogy kénytelen vagyok elismerni: Rudenz főhercegnek saját királysága van. Ha rabolta, ha nem, a birodalom testét középtájt átszelő frontvonalak állandósultak. Dél immáron külön országnak számít.
Akárhogy erőltetem is azonban az emlékezetem, ilyen halálmegvető merészséget még nem láttam sem keresztestől, sem apácától a harctéren: a molnár felesége egyenes háttal áll, állát felveti a szikrázó napfényben, és várakozón néz.
Rám.
Érzékelem, hogy a vásártér pünkösdi forgatagából kíváncsi, élénken fénylő szemek fordulnak felénk, s a falusiak tiszteletteljesen húzódtak arrébb már akkor, amikor helyet foglaltunk a két lovaggal az asztalnál. Egyáltalán nem azért jöttem, hogy a nyájat őrizzem: nem messze küldtek pár napja néhány üzenetet elfogni, s hogy a szent ünnep itt fogott, hát úgy döntöttem, ebédre maradok a vásárban.
Jó döntés volt: a döbelniek közt hagyomány, hogy a legszebb marhájuk nyers húsát finomra vágják ilyenkor, szigorúan az állat a gerince mellől, s ha az ember láncosan-keresztesen cseppen ide, a vendégszeretetüket jóformán lehetetlen megúszni.
- Kegyelmes uram...!
Veszedelmesen pillantok föl a fatálról, mert nagyobb bolond kevés van annál, aki evés közben mer hozzám szólni: Frau Müller kihívóan mered rám, csodaszép arcát eltorzító kékesfekete zúzódásait melegen simogatja a szent ünnep délutáni napsugara. Látom rajta, hogy sírt; elég végigmérnem párszor, hogy tudjam, a testsúlyát a jobb lábára bízza, mert a bal nehezen viselné. Az ajka felszakadt - egy árva bíborszín vonás a bőre fehére meg a véraláfutások kusza árnyékszíne közt. A szíve a torkában dobog, de azért megveti a lábát. Mindketten tudatában vagyunk, hogy a vásár megszokott, általános zsivaja most lélegzetvisszafojtásig tompul hirtelen.
Fölemelem az állam, bal könyökömet az asztalra támasztva.
- No - szólok hetykén, de a hanghordozásom elveszi a szavaim kellemetlen élét. - Mi kéne?
- Igazságot kérni jöttem - mondja ő merész egyenességgel, anélkül, hogy alázatoskodna.
Van benne lélek. Ez tetszik nekem. Engedékenyen biccentek, hogy folytathatja, ő pedig röviden fejet hajt. Aztán elfutja búzavirágkék szemét a könny.
- A férjem volt, uram - mondja, talán az emléktől remegve. - Erőszakot akart tenni rajtam, és amikor nem hagytam magam, addig vert, amíg nem tudtam már ellenkezni. Azt mondta, úgy van elrendelve, hogy én mindent megcsináljak, amit mond.
Helyeslő morgás mindenfelől. Tűnődve tapogatom meg a szemfogam tövét a nyelvemmel, húscafatok után kutatva; érzem, hogy minden pillantás várakozón szegeződik rám, ez azonban cseppet sem siettet.
Mielőtt megszólalhatnék, öblös bariton dörren a levegőbe.
- Hát itt vagy, te engedetlen macska! Nem megmondtam, hogy otthon maradjál?!
Várakozón figyelem, ahogy a molnár - megtermett, szőke szakállú férfi a negyvenes évei derekán - áttolakszik a sokaságon; épp karon ragadná élete párját, hogy megadja neki, ami az engedetlen asszonynak jár, amikor észrevesz. A tartása követhetetlen sebességgel juhászodik meg.
- Kegyelmes uram - szól, egy rövid percig képtelenül arra, hogy a tekintetét a balomon viselt hivatali gyűrűmről elszakítsa. Kissé sápadtabb most, mint a földeken nyáridőben hajladozó kalász. - Bocsásd meg, hogy a feleségem az idődet rabolni merészeli. Még nincs mindenre megtanítva.
- Azt látom, hogy igyekszel - jegyzem meg semleges hangon; a mellettem helyet foglaló keresztes moccanásából érzem, ő már tudja, mi fog következni. Elég ideje van mellettem, hogy ismerjen. A falusiak még nem.
A molnár és a felesége pedig egészen biztosan nem.
A fickó büszkén bólogat.
- Tudja, hogy van ez, atyám - jegyzi meg huncutul - Olyan szép volt, olyan lelkes volt... az apja mondta, hogy akaratos, de ha a malomkövet át tudom fordítani saját-magán, egy asszony forgatása se' gond. Jövőre ha eljön, kezes lesz, meglátja.
- Értem - vonom fel a szemöldököm, ő pedig elvigyorodik. Fölemelem a hangom. - Arra feleljél, Müller fiam, szereted-e a feleségedet?
Csodálkozva néz rám.
- Szeretem hát - mondja ostobán, mint aki nem is érti, honnan vettem a kérdést. - Mást mondott volna? Most is itt vagyok, nehogy valamit csináljon. Mer' hajlamos az effélére.
Biccentek, ráérősen folytatva az evést, de a szemem nem veszem le róluk. A nyers hús lassan átmelegszik a késő délutáni napon; friss vörössége a levegőn jellegzetesen sötétre vált néhány perc alatt is.
- Aztán mondd - folytatom fesztelenül két falat között - Azt tudod-e, ki az úr egy házasságban?
- Én vagyok az - mondja, őszinte kíváncsisággal a hangjában. - Én vagyok az ő hites ura.
- Okos ember - biccentek. - Ki a te urad?
- Az én uram az Isten - vágja rá. Meg kell hagyni, járt a templomban ma reggel.
- Hát aki az ő szavával szól?
- Az is - vágja rá, egy kicsit rémülten, mint aki most döbben rá, hogy megsértett. - Amilyen te vagy, uram.
- Így - hunyorítok rá, most először elmosolyodva. - Igazságod van. Aztán mondjad: milyen egy igazi úr?
Elbizonytalanodva néz: látom rajta, hogy nem akar csapdába lépni. Azt akarja, hogy megdicsérjem, ahogy a tanító dicséri meg az iskolás fiút. Leteszem a kést, és feljebb szegem a fejem.
- Ez fontos, Rolf fiam. Hiszen úr vagy magad is. Most mondtad.
Tétova hallgatás. Hátradőlök, hogy a cirógató napsugarak a torkom oldalát érjék.
- Tartozik-e az úrnak az alávetettje feltétlen engedelmességgel, ahogy ő teneked? S ahogy te az Egyháznak?
- Tartozik - vágja rá, mert újra olyan ösvényen járunk, amely az ő szemével is látszik.
- Mindenkor, akárhogyan is éri az?
- Mindenkor. Akárhogyan is.
- Helyes - intek neki, de a tekintetem nem fordítom el. - Azért, mert az úr tudja, mi a jó neki. Én tudom, mi a jó nektek... te pedig tudod, mi a jó a magad alattvalóinak.
A szemem sarkából látom, ahogy Frau Müller lemondón leszegi az összevert fejét.
Felemelem a hangom.
- A férfi úgy ura a családnak, ahogy király az országának. Vagy ahogy az Egyház a híveinek. A szava nem arra van, hogy megkérdőjelezzék vagy ellenszegüljenek neki, s ha mégis megteszik, megérdemlik a büntetést.
Helyeslő morgás mindenfelől. Nem csak férfihangon. De még nem fejeztem be.
- Azért cserébe - támaszkodom az asztallapra lustán, s lassan feltápászkodom, kinyújtóztatva a lábamban összehúzódott inakat - az úr kegyelmes az övéihez. A király és az Egyház megvédi mindazt, aki engedelmes hozzá... és azt is, aki nem. Fegyelmez és oltalmaz, s e felelősségért cserébe vár engedelmességet. Irgalommal van, amikor csak teheti... elsősorban isteni törvényt követ, s csak aztán él az erejével. Jó szándékból.
Üresen, egy kissé megszeppenve bámul rám Rolf Müller. Élete párja úgy álldogál mellette, összekuporodva, mintha a bitófa árnyéka vetülne rá a férjéé helyett.
- Hát most felelj, Rolf fiam - állok meg előtte, most először éberen villogó tekintettel. Legalább három hüvelyknyivel magasbb nálam. - Ezt érted-e?
- Értem, uram - feleli tétován, mint aki eddig nem gondolt ebbe bele. Hanem sokkal valószínűbb, hogy megszeppent, mert a szavam a templomi prédikálásra kezdi emlékeztetni.
- Hát egyetérteni egyetértesz-e vele?
- Igen, uram.
- Úgy köteles az urához engedelmes alázattal lenni a hitvese, ahogy a férfi köteles az övéhez, az Egyházhoz?
- Igen, uram. Úgy.
- Jó...!
Lassan bólogatva mérem végig, s várok, amíg a csend beáll egy percre. Aztán ellépek a pad mellől, és leoldom a fegyverövem az oldalamról, a kardot odadobva az egyik lovagnak. Szememmel a molnár tekintetébe fogódzom, aztán könnyedén intek neki. Lefelé.
- Térdelj le.
Döbbent csend következik: Rolf Müller ostobán bámul, mint aki nem akar hinni a fülének. Ez nem jó: ki nem állhatom, ha megvárakoztatnak.
- Megsüketített a harangszó tán? - vicsorítok rá hirtelen ingerültséggel. - Nem érek rá álló nap téged várni, fiam! Térdelj, ha mondom!
Segélykérőn pillant el a vállam felett. Már látja, mire ment ki a játék, már hátrálna, ellenkezne, de késő - elfehéredve sunyja le a fejét, csakhogy teljesen hiába.
- Uram, én nem... te nem...
- Nem emlékszem rá, hogy bármit is kérdeztem volna! - üvöltök föl, olyan vadul, hogy még a távolabb állók közül is összerezzennek páran. - Engedelmességgel tartozol...! Azt teszed, amit én mondok, akármi legyen is az, s hogy az én kedvemre tegyél, azért vagy itt! Tagadod talán? Tagadod, hogy az én akaratom a tied felett áll, s hogy én mondom meg, mit cselekedj, ha úgy ítélem meg? Mit ellenkezel, térdelj már, vagy úgy éljek, olyan lesz a képed, mint a feleségedé, s addig kényszerítelek, hogy már a lovam patkóit hallva megrogy majd a lábad, valahányszor elhaladok a döbelni malom mellett...!
Remegve áll, s immár olyan fehér, mint a liszteszsák fonákja. De még mindig nem mozdul.
- Azt mondtam: térdre! - tombolom vicsorogva, s intek a keresztesnek, aki mellélépve jókorát rúg a térdébe oldalról: a molnár gyengén rogy össze előttem, megalázott zokogásából hosszú pillanatok múltán képes csak felnézni.
- Kérlek...!
- Nem a hangodra vagyok kíváncsi! - csattanok fel, kiélvezve a tehetetlen rettegést az arcán. Aztán a vonásai hirtelen elszánt kifejezést öltenek, s a kezét felemelve felém nyúl.
Olyan erővel vágom szájon, hogy a feje tompán a letaposott pornak csuklik.
- Ne merészelj hozzám érni! - horkantom undorodva. - Maradj a földön...! És ha már ott vagy, nyald fel a port a csizmámról.
- Mi...? - nyöszörgi riadtan, s holtra váltan tekint fel az arcomba. A látóterem széléről észlelem, hogy a felesége megmoccan. Összevert arcán elborzadt kifejezést visel: aligha gondolt bele, hogy így megalázva látja majd a hites urát.
Csakhogy ez engem nem érdekel. Megtanítalak én rá, te mocskos disznó, hogyan bánjál azzal, akit az oltalmadra bíztak...! Ridegen viszonzom a férfi esdeklő pillantását.
- Hallottad - fújtatom részvétlenül. - Nyald tisztára. De ragyogjon ám! A talpát nem kell... csak, ha szeretnéd. A sarkantyúmmal viszont vigyázz. Nehogy elvágd a nyelved.
Nem telik el tíz perc sem, mire végez, de lefogadom, hogy Döbeln falu népének felér egy vigíliával: némán várom, hogy Rolf Müller befejezze a könnyei meg a taknya fellefetyelését a csizmám orráról. Hogy végzett, gyengéden rúgom orrba, amire fürgén hátrahúzódik.
- Úgy - szólok elégedetten, változatlanul rideg hangon. A szavaim őhozzá intézem, a tekintetemmel viszont a felesége kék szemébe fogódzom. Az nem fordul el: furcsa, riadt tisztelettel állja a pillantásomat. - Figyelsz-e rám, fiam?
- Igen - nyöszörgi a fickó, a hangjából ítélve a könnyeit nyeldekelve. Nem fordul felém: alighanem napokba fog telni, mire képes lesz bárkinek is a szemébe nézni.
- Tekintsd magad szerencsésnek, hogy olyan urad adatott mára, mint amilyen én vagyok, s nem olyan, mint amilyen a feleségednek pünkösdvasárnapra virradó éjszaka! - lépek hátra. Felemelem az asztalról az otthagyott bronzkupám, s hosszan iszom, mielőtt folytatnám. - Álljon itt a mai leckéd a kegyelemről, s ha túlteszel rajtam, tán nem kell majd leszegett fejjel járnod többet. Ott van, aki visszaadhatja a méltóságodat - bökök az állammal a hitvese felé - Úr legyél, mielőtt sorba állsz a kiváltságért, ami vele jár! Nem tartozol kevesebb alázattal, mint ő, csak más a te urad. Az a szerencse ért, hogy a tiéd nem tanul, hanem tanít. Megbecsüld érte!
- Igen, atyám - leheli a porba, elég hangosan ahhoz, hogy halljuk.
Helyeslőn mordulok föl, a molnárné felbukkanása óta először.
- Azért - szólok dölyfösen, felé rúgva tessék-lássék, hogy fölfigyeljen. - Aztán most elkotródj a szemem elől! Imádkoznivalód van, úgy-e?
A válaszát meg se várom.
Ide hallom, hogy a déli határmező felől harci kürt szava hasít a levegőbe.
Ez nagy szó: öt éve tombol az öldöklő háború Veronián, s én a harminckét évemből, amely óta a földjét taposom, mind az ötöt azzal töltöttem, hogy részt vettem benne.
Először belháborúnak indult. Mind azt hittük, hogy hamar pontot tehetünk a végére, mostanra azonban a birodalom kettévált, s Hellenburg meg a birtokai olyannyira elkülönültek tőlünk, hogy kénytelen vagyok elismerni: Rudenz főhercegnek saját királysága van. Ha rabolta, ha nem, a birodalom testét középtájt átszelő frontvonalak állandósultak. Dél immáron külön országnak számít.
Akárhogy erőltetem is azonban az emlékezetem, ilyen halálmegvető merészséget még nem láttam sem keresztestől, sem apácától a harctéren: a molnár felesége egyenes háttal áll, állát felveti a szikrázó napfényben, és várakozón néz.
Rám.
Érzékelem, hogy a vásártér pünkösdi forgatagából kíváncsi, élénken fénylő szemek fordulnak felénk, s a falusiak tiszteletteljesen húzódtak arrébb már akkor, amikor helyet foglaltunk a két lovaggal az asztalnál. Egyáltalán nem azért jöttem, hogy a nyájat őrizzem: nem messze küldtek pár napja néhány üzenetet elfogni, s hogy a szent ünnep itt fogott, hát úgy döntöttem, ebédre maradok a vásárban.
Jó döntés volt: a döbelniek közt hagyomány, hogy a legszebb marhájuk nyers húsát finomra vágják ilyenkor, szigorúan az állat a gerince mellől, s ha az ember láncosan-keresztesen cseppen ide, a vendégszeretetüket jóformán lehetetlen megúszni.
- Kegyelmes uram...!
Veszedelmesen pillantok föl a fatálról, mert nagyobb bolond kevés van annál, aki evés közben mer hozzám szólni: Frau Müller kihívóan mered rám, csodaszép arcát eltorzító kékesfekete zúzódásait melegen simogatja a szent ünnep délutáni napsugara. Látom rajta, hogy sírt; elég végigmérnem párszor, hogy tudjam, a testsúlyát a jobb lábára bízza, mert a bal nehezen viselné. Az ajka felszakadt - egy árva bíborszín vonás a bőre fehére meg a véraláfutások kusza árnyékszíne közt. A szíve a torkában dobog, de azért megveti a lábát. Mindketten tudatában vagyunk, hogy a vásár megszokott, általános zsivaja most lélegzetvisszafojtásig tompul hirtelen.
Fölemelem az állam, bal könyökömet az asztalra támasztva.
- No - szólok hetykén, de a hanghordozásom elveszi a szavaim kellemetlen élét. - Mi kéne?
- Igazságot kérni jöttem - mondja ő merész egyenességgel, anélkül, hogy alázatoskodna.
Van benne lélek. Ez tetszik nekem. Engedékenyen biccentek, hogy folytathatja, ő pedig röviden fejet hajt. Aztán elfutja búzavirágkék szemét a könny.
- A férjem volt, uram - mondja, talán az emléktől remegve. - Erőszakot akart tenni rajtam, és amikor nem hagytam magam, addig vert, amíg nem tudtam már ellenkezni. Azt mondta, úgy van elrendelve, hogy én mindent megcsináljak, amit mond.
Helyeslő morgás mindenfelől. Tűnődve tapogatom meg a szemfogam tövét a nyelvemmel, húscafatok után kutatva; érzem, hogy minden pillantás várakozón szegeződik rám, ez azonban cseppet sem siettet.
Mielőtt megszólalhatnék, öblös bariton dörren a levegőbe.
- Hát itt vagy, te engedetlen macska! Nem megmondtam, hogy otthon maradjál?!
Várakozón figyelem, ahogy a molnár - megtermett, szőke szakállú férfi a negyvenes évei derekán - áttolakszik a sokaságon; épp karon ragadná élete párját, hogy megadja neki, ami az engedetlen asszonynak jár, amikor észrevesz. A tartása követhetetlen sebességgel juhászodik meg.
- Kegyelmes uram - szól, egy rövid percig képtelenül arra, hogy a tekintetét a balomon viselt hivatali gyűrűmről elszakítsa. Kissé sápadtabb most, mint a földeken nyáridőben hajladozó kalász. - Bocsásd meg, hogy a feleségem az idődet rabolni merészeli. Még nincs mindenre megtanítva.
- Azt látom, hogy igyekszel - jegyzem meg semleges hangon; a mellettem helyet foglaló keresztes moccanásából érzem, ő már tudja, mi fog következni. Elég ideje van mellettem, hogy ismerjen. A falusiak még nem.
A molnár és a felesége pedig egészen biztosan nem.
A fickó büszkén bólogat.
- Tudja, hogy van ez, atyám - jegyzi meg huncutul - Olyan szép volt, olyan lelkes volt... az apja mondta, hogy akaratos, de ha a malomkövet át tudom fordítani saját-magán, egy asszony forgatása se' gond. Jövőre ha eljön, kezes lesz, meglátja.
- Értem - vonom fel a szemöldököm, ő pedig elvigyorodik. Fölemelem a hangom. - Arra feleljél, Müller fiam, szereted-e a feleségedet?
Csodálkozva néz rám.
- Szeretem hát - mondja ostobán, mint aki nem is érti, honnan vettem a kérdést. - Mást mondott volna? Most is itt vagyok, nehogy valamit csináljon. Mer' hajlamos az effélére.
Biccentek, ráérősen folytatva az evést, de a szemem nem veszem le róluk. A nyers hús lassan átmelegszik a késő délutáni napon; friss vörössége a levegőn jellegzetesen sötétre vált néhány perc alatt is.
- Aztán mondd - folytatom fesztelenül két falat között - Azt tudod-e, ki az úr egy házasságban?
- Én vagyok az - mondja, őszinte kíváncsisággal a hangjában. - Én vagyok az ő hites ura.
- Okos ember - biccentek. - Ki a te urad?
- Az én uram az Isten - vágja rá. Meg kell hagyni, járt a templomban ma reggel.
- Hát aki az ő szavával szól?
- Az is - vágja rá, egy kicsit rémülten, mint aki most döbben rá, hogy megsértett. - Amilyen te vagy, uram.
- Így - hunyorítok rá, most először elmosolyodva. - Igazságod van. Aztán mondjad: milyen egy igazi úr?
Elbizonytalanodva néz: látom rajta, hogy nem akar csapdába lépni. Azt akarja, hogy megdicsérjem, ahogy a tanító dicséri meg az iskolás fiút. Leteszem a kést, és feljebb szegem a fejem.
- Ez fontos, Rolf fiam. Hiszen úr vagy magad is. Most mondtad.
Tétova hallgatás. Hátradőlök, hogy a cirógató napsugarak a torkom oldalát érjék.
- Tartozik-e az úrnak az alávetettje feltétlen engedelmességgel, ahogy ő teneked? S ahogy te az Egyháznak?
- Tartozik - vágja rá, mert újra olyan ösvényen járunk, amely az ő szemével is látszik.
- Mindenkor, akárhogyan is éri az?
- Mindenkor. Akárhogyan is.
- Helyes - intek neki, de a tekintetem nem fordítom el. - Azért, mert az úr tudja, mi a jó neki. Én tudom, mi a jó nektek... te pedig tudod, mi a jó a magad alattvalóinak.
A szemem sarkából látom, ahogy Frau Müller lemondón leszegi az összevert fejét.
Felemelem a hangom.
- A férfi úgy ura a családnak, ahogy király az országának. Vagy ahogy az Egyház a híveinek. A szava nem arra van, hogy megkérdőjelezzék vagy ellenszegüljenek neki, s ha mégis megteszik, megérdemlik a büntetést.
Helyeslő morgás mindenfelől. Nem csak férfihangon. De még nem fejeztem be.
- Azért cserébe - támaszkodom az asztallapra lustán, s lassan feltápászkodom, kinyújtóztatva a lábamban összehúzódott inakat - az úr kegyelmes az övéihez. A király és az Egyház megvédi mindazt, aki engedelmes hozzá... és azt is, aki nem. Fegyelmez és oltalmaz, s e felelősségért cserébe vár engedelmességet. Irgalommal van, amikor csak teheti... elsősorban isteni törvényt követ, s csak aztán él az erejével. Jó szándékból.
Üresen, egy kissé megszeppenve bámul rám Rolf Müller. Élete párja úgy álldogál mellette, összekuporodva, mintha a bitófa árnyéka vetülne rá a férjéé helyett.
- Hát most felelj, Rolf fiam - állok meg előtte, most először éberen villogó tekintettel. Legalább három hüvelyknyivel magasbb nálam. - Ezt érted-e?
- Értem, uram - feleli tétován, mint aki eddig nem gondolt ebbe bele. Hanem sokkal valószínűbb, hogy megszeppent, mert a szavam a templomi prédikálásra kezdi emlékeztetni.
- Hát egyetérteni egyetértesz-e vele?
- Igen, uram.
- Úgy köteles az urához engedelmes alázattal lenni a hitvese, ahogy a férfi köteles az övéhez, az Egyházhoz?
- Igen, uram. Úgy.
- Jó...!
Lassan bólogatva mérem végig, s várok, amíg a csend beáll egy percre. Aztán ellépek a pad mellől, és leoldom a fegyverövem az oldalamról, a kardot odadobva az egyik lovagnak. Szememmel a molnár tekintetébe fogódzom, aztán könnyedén intek neki. Lefelé.
- Térdelj le.
Döbbent csend következik: Rolf Müller ostobán bámul, mint aki nem akar hinni a fülének. Ez nem jó: ki nem állhatom, ha megvárakoztatnak.
- Megsüketített a harangszó tán? - vicsorítok rá hirtelen ingerültséggel. - Nem érek rá álló nap téged várni, fiam! Térdelj, ha mondom!
Segélykérőn pillant el a vállam felett. Már látja, mire ment ki a játék, már hátrálna, ellenkezne, de késő - elfehéredve sunyja le a fejét, csakhogy teljesen hiába.
- Uram, én nem... te nem...
- Nem emlékszem rá, hogy bármit is kérdeztem volna! - üvöltök föl, olyan vadul, hogy még a távolabb állók közül is összerezzennek páran. - Engedelmességgel tartozol...! Azt teszed, amit én mondok, akármi legyen is az, s hogy az én kedvemre tegyél, azért vagy itt! Tagadod talán? Tagadod, hogy az én akaratom a tied felett áll, s hogy én mondom meg, mit cselekedj, ha úgy ítélem meg? Mit ellenkezel, térdelj már, vagy úgy éljek, olyan lesz a képed, mint a feleségedé, s addig kényszerítelek, hogy már a lovam patkóit hallva megrogy majd a lábad, valahányszor elhaladok a döbelni malom mellett...!
Remegve áll, s immár olyan fehér, mint a liszteszsák fonákja. De még mindig nem mozdul.
- Azt mondtam: térdre! - tombolom vicsorogva, s intek a keresztesnek, aki mellélépve jókorát rúg a térdébe oldalról: a molnár gyengén rogy össze előttem, megalázott zokogásából hosszú pillanatok múltán képes csak felnézni.
- Kérlek...!
- Nem a hangodra vagyok kíváncsi! - csattanok fel, kiélvezve a tehetetlen rettegést az arcán. Aztán a vonásai hirtelen elszánt kifejezést öltenek, s a kezét felemelve felém nyúl.
Olyan erővel vágom szájon, hogy a feje tompán a letaposott pornak csuklik.
- Ne merészelj hozzám érni! - horkantom undorodva. - Maradj a földön...! És ha már ott vagy, nyald fel a port a csizmámról.
- Mi...? - nyöszörgi riadtan, s holtra váltan tekint fel az arcomba. A látóterem széléről észlelem, hogy a felesége megmoccan. Összevert arcán elborzadt kifejezést visel: aligha gondolt bele, hogy így megalázva látja majd a hites urát.
Csakhogy ez engem nem érdekel. Megtanítalak én rá, te mocskos disznó, hogyan bánjál azzal, akit az oltalmadra bíztak...! Ridegen viszonzom a férfi esdeklő pillantását.
- Hallottad - fújtatom részvétlenül. - Nyald tisztára. De ragyogjon ám! A talpát nem kell... csak, ha szeretnéd. A sarkantyúmmal viszont vigyázz. Nehogy elvágd a nyelved.
Nem telik el tíz perc sem, mire végez, de lefogadom, hogy Döbeln falu népének felér egy vigíliával: némán várom, hogy Rolf Müller befejezze a könnyei meg a taknya fellefetyelését a csizmám orráról. Hogy végzett, gyengéden rúgom orrba, amire fürgén hátrahúzódik.
- Úgy - szólok elégedetten, változatlanul rideg hangon. A szavaim őhozzá intézem, a tekintetemmel viszont a felesége kék szemébe fogódzom. Az nem fordul el: furcsa, riadt tisztelettel állja a pillantásomat. - Figyelsz-e rám, fiam?
- Igen - nyöszörgi a fickó, a hangjából ítélve a könnyeit nyeldekelve. Nem fordul felém: alighanem napokba fog telni, mire képes lesz bárkinek is a szemébe nézni.
- Tekintsd magad szerencsésnek, hogy olyan urad adatott mára, mint amilyen én vagyok, s nem olyan, mint amilyen a feleségednek pünkösdvasárnapra virradó éjszaka! - lépek hátra. Felemelem az asztalról az otthagyott bronzkupám, s hosszan iszom, mielőtt folytatnám. - Álljon itt a mai leckéd a kegyelemről, s ha túlteszel rajtam, tán nem kell majd leszegett fejjel járnod többet. Ott van, aki visszaadhatja a méltóságodat - bökök az állammal a hitvese felé - Úr legyél, mielőtt sorba állsz a kiváltságért, ami vele jár! Nem tartozol kevesebb alázattal, mint ő, csak más a te urad. Az a szerencse ért, hogy a tiéd nem tanul, hanem tanít. Megbecsüld érte!
- Igen, atyám - leheli a porba, elég hangosan ahhoz, hogy halljuk.
Helyeslőn mordulok föl, a molnárné felbukkanása óta először.
- Azért - szólok dölyfösen, felé rúgva tessék-lássék, hogy fölfigyeljen. - Aztán most elkotródj a szemem elől! Imádkoznivalód van, úgy-e?
A válaszát meg se várom.
Ide hallom, hogy a déli határmező felől harci kürt szava hasít a levegőbe.