Kaspar Nebelturm mosolyogva figyelte, ahogyan egy szem gyermeke épp tönkretett egy kisebb smaragdot. A kislány csepp keze szinte eltörpült a finom ékszerészszerszámok mellett. Feszülő arca hihetetlenül mély koncentrációról árulkodott, miközben a szerencsétlen követ terrorizálta. Az előre látható végkifejlet nem is váratott soká magára: a smaragd hamarosan megadta magát, s szívet tépő hang kíséretében ezer darabra tört. Eiryn csalódottan tette le a szerszámokat.
- Eltört! - mondta panaszosan, s olyan szomorú, bűnbánó tekintettel pillantott fel az apjára, hogy még az edzett acélból készült eszközök is megolvadtak kissé. Kaspar megsimogatta a csöppség buksiját.
- Mondtam, kicsim, hogy a foglaláshoz nagyon-nagyon sokat kell tanulni. Ne keseredj el! Még azoknak sem sikerül elsőre, akik már fogtak szerszámot a kezükbe, ez a legnehezebb minden ékszerészmunka közül.
Eiryn szomorúan bólintott, nem úgy, mint pár perce, amikor bemasírozott a műhelybe. Kaspar csak nézett, amikor kislánya egyszer csak betoppant, s egy négyéves minden magabiztosságával kijelentette, hogy AZT a kavicsot ő fogja megcsinálni. Sehogyan sem lehetett lebeszélni a dologról, így történt, hogy a meglehetősen drága smaragd végül egy halom csillogó törmelékként végső nyughelyet talált a szemét mélyén. Kaspar elővett egy tekercs rézdrótot, és odaadta Eirynnek.
- Próbálkozz először ezzel. Nézd csak... - Azzal egy fogó segítségével gyorsan valami medálfélét hajtogatott a drótból. Kislánya csillogó szemmel figyelte, ahogyan az unalmas, egyenes tekercs egy hihetetlen ékszerré alakult át, majd megfellebbezhetetlen bizonyossággal a hangjában az apjára nézett, és kijelentette:
- Papa, te vagy a legügyesebb.
- No, azért azt korántsem mondanám - mosolygott Kaspar - Vannak nálam sokkal jobbak. De ha keményen dolgozol, akkor te még náluk is ügyesebb leszel. Megpróbálod?
Eiryn arcán százkarátos mosoly villan, s lelkesen bólogat.
- Rendben. De a bonyolult dolgok az egyszerűekből tevődnek össze, úgyhogy először az egyszerűeket kell megtanulnod. Úgyhogy csak szépen sorjában állj neki, jó?
- Jó! Mindent úgy csinálok, ahogyan mondod, és én leszek a legügyesebb!
Miután ebben megegyeztek, Eiryn óvatosan átvette a fogót, a drótot, és nekilátott a munkának. Kaspar egy ideig figyelte, majd visszatért a saját dolgához. Néha-néha azért rápillantott elmélyülten dolgozó kislányára, s boldog meglepődéssel nyugtázta, hogy milyen hosszú ideig le lehet foglalni a kifogyhatatlan gyerekenergiákat egy egyszerű dróttal. Mire Charlotte enni hívta őket, tucatnyi „ékszer” került ki Eiryn keze alól, hol sikerültebbek, hol rosszabbak, attól függően, hogy az avatatlan kezecskék mennyire voltak képesek megalkotni a gyermeki fantázia szüleményeit. A kislány szakértő tekintettel, kissé összehúzott szemmel vizsgálgatta műveit, majd két kupacba válogatta szét őket.
- Ezek a rosszak - mutatta az apjának a nagyobbik halmot - ...és ezek a jók.
A „jó” kupacban mindössze két darab medál árválkodott.
- És miért került ennyi minden a rosszak közé? - kérdezte Kaspar - Sok közülük nagyon szép lett!
Eiryn „rossz” halomra szegeződő pillantásához képest a legkeményebb kritikus is joviális nagybácsinak tűnt volna.
- Nem elég jók. Nem olyan, amilyet akartam.
Aztán hirtelen visszatért arcára a lelkes mosoly, felkapta a két szépnek ítélt medált, és elszaladt a reményteljes illatok forrása felé. Kaspar mosolyogva követte, miközben azon tűnődött hogy a gyerekeken mikortól jelenik meg a többi sebesség az „áll”-on és a „fut”-on kívül. Mire beéri egyetlen gyermekét az ebédlőben, Eiryn már egy lelkendező magyarázat közepén tartott az ékszerészetről, meg az eddigi munkáiról. Büszkén mutatta a műveit, és elégedetten zsebelte be az értük járó anyai dicséretet.
- Melyik teszik jobban, Mami?
Charlotte egy pillanatnyi mérlegelés után rábökött az egyikre, mire, Eiryn sugárzó mosollyal a kezébe nyomta.
- Akkor ez lesz a tiéd, a másik pedig a Papáé.
- Miért adod ide? Hiszen te csináltad.
A csöpp fejecske oldalra biccent, mint egy kismadáré, a kusza szőke tincsek alól pedig a csodálkozástól tágra nyílt, hatalmas szempár pillogott a szülőkre.
- De hiszen a Papa is mindig elajándékozza az ékszereit! Aki bejön a boltba, az kiválasztja azt, amelyik tetszik neki, és a Papa odaadja.
Kaspar és Charlotte összemosolyogtak a gyermeklogikán. Kaspar leguggolt, hogy szeme egy magasságban legyen a lányáéval.
- Igen, tényleg odaadom a munkáimat másoknak. De tudod, azok, akik bejönnek, pénzt adnak az ékszerekért, úgyhogy nem ajándékba kapják, hanem megveszik.
Eiryn szeme még nagyobbra nyílt.
- Óóóóó... Tehát ők adnak neked pénzt, hogy szép dolgokat csinálj nekik, és te azt a pénzt odaadod valami olyanért, ami nekünk kell. De Papa, nem lenne egyszerűbb, ha rögtön ékszert adnál mondjuk a sütiért?
- Ez így tényleg jobban hangzik, de ha utánagondolsz, nem biztos, hogy a cukrásznak éppen akkor szüksége van ékszerekre, amikor neked sütire fáj a fogad.
A kislány elgondolkodva bólintott, és már éppen nyitotta volna a száját egy újabb kérdésre, amikor Charlotte közbeszólt.
- Nagyon érdekes ez a téma, de ha nem látunk neki gyorsan, kihűl az ebéd.
Erre már mind Kaspar, mind Eiryn felkapta a fejét, és azonnal gondoskodtak róla, hogy a megjósolt tragédia ne következhessen be. Ebéd után a lányok elvonultak mesét olvasni, Kaspar pedig visszatért a műhelybe. Munka közben eltöprengett a délelőttön. Eddig még soha eszébe sem jutott, hogy kislánya valamikor majd felnő, és kezdenie kell valamit az életével. Persze valószínűleg családanya válik belőle, így fontos, hogy mindazt megtanulja, amit Charlotte tud (például főzni...), de az nem árthat, ha van mellé egy szakmája is. Ráadásul Kaspar nem biztos benne, hogy lesz még gyerekük Charlotte-tal, hiszen kislányukra is évekig vártak. Tulajdonképpen már azt hitték, hogy egyáltalán nem születik babájuk, amikor Eiryn megfogant. És ha nem lesz több gyermekük, akkor senkinek sem fogja tudni továbbadni a tudását. Kaspar tudta, hogy ez utóbbi érv valójában ostobaság, hiszen nem rendelkezett semmilyen titkos, vagy éppen rendkívüli technikával, bármelyik másik ékszerészmester éppen ilyen jól megtaníthatott volna mindent, de mégis... Valahogy helyénvalónak érződött a tudás átadása. Hiszen erről szól a nevelés: a szülő megtanítja a gyerekének mindazt, amit tud, és a gyerek majd hozzáteszi a saját tapasztalatait, amit majd átadhat az ő gyerekének... Ezáltal a szülők valamiféleképpen halhatatlanná válnak, a gyermekek vérébe ivódott tudás részei lesznek, az új generációk pedig képesek lesznek a fejlődésre, és talán kevésbé követik el a szüleik hibáit.
Kaspar vacsorára már teljesen eldöntötte a dolgot: nem csak lefoglalja kislányát néhány csillogó kővel, de meg fogja tanítani a mesterségére. Ezt nagyjából az étkezés felénél közölte véreivel. A reakciók eltérőbbek már nem is lehettek volna. Eiryn izgatottan sipítva ugrándozott a széken, arról csacsogva, hogy ő lesz a világ legjobb ékszerésze, és egy nap majd az apját is túlszárnyalja, míg Charlotte kissé elsápadva, némán meredt Kasparra, csak a tekintetével kérdezve, hogy megőrült-e. A gyerek előtt nem szólt egy szót sem, de miután lefektették Eirynt, szinte ömlöttek belőle a kifogások.
- Komolyan gondolod? Hiszen még olyan pici! Fel sem tudja emelni a szerszámaid! És annyi éles meg hegyes dolog van a műhelyben... Nem lesz rá energiád, hogy folyamatosan szemmel tartsd, és még a munkáddal is haladj közben! Mégis hogy a fenébe gondoltad ezt? Ráadásul neki egy egész háztartást kell majd vezetnie, szerinted mégis hogyan fogja ezt összeegyeztetni a bolttal? Tudom, hogy te nem érzékeled, mennyi energiát visz el a házimunka, de felhívom rá szíves figyelmedet, hogy a ruhák nem mossák és varrják meg magukat, az étel nem varázslat útján kerül az asztalra, és a rend meg a tisztaság nem természetes állapot. Ha emellett még dolgozik is, egy percre nem fog tudni leülni pihenni!
Kaspar csöndben megvárta, amíg elül a vihar, majd nyugodtan a feleségére nézett.
- Láttad, hogy mit csinált ma. Életében először volt fogó meg drót a kezében. Tehetséges. El akarod venni tőle a lehetőséget, hogy kamatoztassa ezt a tehetséget, csak mert lány? És én nem fogom kényszeríteni, hogy ékszerész legyen. Ha majd felnő, és úgy dönt, nem tudja összeegyeztetni a családot a munkával, akkor majd abbahagyja. De ha nem engeded, hogy most tanítsam, akkor elveszed tőle a saját döntést az életéről.
Charlotte dühösen fújt, majd pár perces hallgatás után végül egy fáradt sóhajjal megadta magát.
- Rendben, de csak ebéd előtt játszhattok a kavicsaitokkal.
Kaspar átölelte a feleségét.
- Köszönöm.
Az következő hónapok komoly kihívást jelentettek az egész családnak: Kaspar nem igazán tudta, hogy hogyan és milyen tempóban kell tanítani egy négyévest, Eiryn számára a türelmet és időt igénylő munka gyakran fárasztóbb volt, mint egész nap rohangálni, Charlotte pedig hiányolta a folytonos gyerekzsivajt a házból. Néha mindenki elgondolkodott azon, hogy jó ötlet volt-e ez az egész ékszerészesdi, de lassanként, szinte észrevétlenül mégiscsak jobb lett a helyzet. Kaspar rájött, hogyan tud érdekesen és hatékonyan tanítani, a sikerélmény pedig motiválta a kislányt. Charlotte hivatalos ékszer-kritikussá lépett elő, és a nap másik felét mindig együtt töltötte a lányával, mialatt a családfő haladni tudott a saját munkájával is.
Kaspar Nebelturm mosolyogva figyelte, ahogyan egy szem gyermeke elmélyülten dolgozott egy medálon. Igaza volt hat éve, a lány tényleg tehetségesnek mutatkozott, és most, tízéves korára már teljesen elsajátította az alapokat. Kaspar hihetetlen büszkeséggel figyelte, ahogyan az egykori ügyetlenke gyerekmancsokból pontos, precíz ékszerészkezek válnak, és ahogyan egyre inkább kialakul Eiryn egyéni stílusa. Mostanra már tudott ötvözni, vésni, finom motívumokat kalapálni egy-egy fémtömbből. Talán lassan elérkezik az ideje a foglalásnak is...
- Eltört! - mondta panaszosan, s olyan szomorú, bűnbánó tekintettel pillantott fel az apjára, hogy még az edzett acélból készült eszközök is megolvadtak kissé. Kaspar megsimogatta a csöppség buksiját.
- Mondtam, kicsim, hogy a foglaláshoz nagyon-nagyon sokat kell tanulni. Ne keseredj el! Még azoknak sem sikerül elsőre, akik már fogtak szerszámot a kezükbe, ez a legnehezebb minden ékszerészmunka közül.
Eiryn szomorúan bólintott, nem úgy, mint pár perce, amikor bemasírozott a műhelybe. Kaspar csak nézett, amikor kislánya egyszer csak betoppant, s egy négyéves minden magabiztosságával kijelentette, hogy AZT a kavicsot ő fogja megcsinálni. Sehogyan sem lehetett lebeszélni a dologról, így történt, hogy a meglehetősen drága smaragd végül egy halom csillogó törmelékként végső nyughelyet talált a szemét mélyén. Kaspar elővett egy tekercs rézdrótot, és odaadta Eirynnek.
- Próbálkozz először ezzel. Nézd csak... - Azzal egy fogó segítségével gyorsan valami medálfélét hajtogatott a drótból. Kislánya csillogó szemmel figyelte, ahogyan az unalmas, egyenes tekercs egy hihetetlen ékszerré alakult át, majd megfellebbezhetetlen bizonyossággal a hangjában az apjára nézett, és kijelentette:
- Papa, te vagy a legügyesebb.
- No, azért azt korántsem mondanám - mosolygott Kaspar - Vannak nálam sokkal jobbak. De ha keményen dolgozol, akkor te még náluk is ügyesebb leszel. Megpróbálod?
Eiryn arcán százkarátos mosoly villan, s lelkesen bólogat.
- Rendben. De a bonyolult dolgok az egyszerűekből tevődnek össze, úgyhogy először az egyszerűeket kell megtanulnod. Úgyhogy csak szépen sorjában állj neki, jó?
- Jó! Mindent úgy csinálok, ahogyan mondod, és én leszek a legügyesebb!
Miután ebben megegyeztek, Eiryn óvatosan átvette a fogót, a drótot, és nekilátott a munkának. Kaspar egy ideig figyelte, majd visszatért a saját dolgához. Néha-néha azért rápillantott elmélyülten dolgozó kislányára, s boldog meglepődéssel nyugtázta, hogy milyen hosszú ideig le lehet foglalni a kifogyhatatlan gyerekenergiákat egy egyszerű dróttal. Mire Charlotte enni hívta őket, tucatnyi „ékszer” került ki Eiryn keze alól, hol sikerültebbek, hol rosszabbak, attól függően, hogy az avatatlan kezecskék mennyire voltak képesek megalkotni a gyermeki fantázia szüleményeit. A kislány szakértő tekintettel, kissé összehúzott szemmel vizsgálgatta műveit, majd két kupacba válogatta szét őket.
- Ezek a rosszak - mutatta az apjának a nagyobbik halmot - ...és ezek a jók.
A „jó” kupacban mindössze két darab medál árválkodott.
- És miért került ennyi minden a rosszak közé? - kérdezte Kaspar - Sok közülük nagyon szép lett!
Eiryn „rossz” halomra szegeződő pillantásához képest a legkeményebb kritikus is joviális nagybácsinak tűnt volna.
- Nem elég jók. Nem olyan, amilyet akartam.
Aztán hirtelen visszatért arcára a lelkes mosoly, felkapta a két szépnek ítélt medált, és elszaladt a reményteljes illatok forrása felé. Kaspar mosolyogva követte, miközben azon tűnődött hogy a gyerekeken mikortól jelenik meg a többi sebesség az „áll”-on és a „fut”-on kívül. Mire beéri egyetlen gyermekét az ebédlőben, Eiryn már egy lelkendező magyarázat közepén tartott az ékszerészetről, meg az eddigi munkáiról. Büszkén mutatta a műveit, és elégedetten zsebelte be az értük járó anyai dicséretet.
- Melyik teszik jobban, Mami?
Charlotte egy pillanatnyi mérlegelés után rábökött az egyikre, mire, Eiryn sugárzó mosollyal a kezébe nyomta.
- Akkor ez lesz a tiéd, a másik pedig a Papáé.
- Miért adod ide? Hiszen te csináltad.
A csöpp fejecske oldalra biccent, mint egy kismadáré, a kusza szőke tincsek alól pedig a csodálkozástól tágra nyílt, hatalmas szempár pillogott a szülőkre.
- De hiszen a Papa is mindig elajándékozza az ékszereit! Aki bejön a boltba, az kiválasztja azt, amelyik tetszik neki, és a Papa odaadja.
Kaspar és Charlotte összemosolyogtak a gyermeklogikán. Kaspar leguggolt, hogy szeme egy magasságban legyen a lányáéval.
- Igen, tényleg odaadom a munkáimat másoknak. De tudod, azok, akik bejönnek, pénzt adnak az ékszerekért, úgyhogy nem ajándékba kapják, hanem megveszik.
Eiryn szeme még nagyobbra nyílt.
- Óóóóó... Tehát ők adnak neked pénzt, hogy szép dolgokat csinálj nekik, és te azt a pénzt odaadod valami olyanért, ami nekünk kell. De Papa, nem lenne egyszerűbb, ha rögtön ékszert adnál mondjuk a sütiért?
- Ez így tényleg jobban hangzik, de ha utánagondolsz, nem biztos, hogy a cukrásznak éppen akkor szüksége van ékszerekre, amikor neked sütire fáj a fogad.
A kislány elgondolkodva bólintott, és már éppen nyitotta volna a száját egy újabb kérdésre, amikor Charlotte közbeszólt.
- Nagyon érdekes ez a téma, de ha nem látunk neki gyorsan, kihűl az ebéd.
Erre már mind Kaspar, mind Eiryn felkapta a fejét, és azonnal gondoskodtak róla, hogy a megjósolt tragédia ne következhessen be. Ebéd után a lányok elvonultak mesét olvasni, Kaspar pedig visszatért a műhelybe. Munka közben eltöprengett a délelőttön. Eddig még soha eszébe sem jutott, hogy kislánya valamikor majd felnő, és kezdenie kell valamit az életével. Persze valószínűleg családanya válik belőle, így fontos, hogy mindazt megtanulja, amit Charlotte tud (például főzni...), de az nem árthat, ha van mellé egy szakmája is. Ráadásul Kaspar nem biztos benne, hogy lesz még gyerekük Charlotte-tal, hiszen kislányukra is évekig vártak. Tulajdonképpen már azt hitték, hogy egyáltalán nem születik babájuk, amikor Eiryn megfogant. És ha nem lesz több gyermekük, akkor senkinek sem fogja tudni továbbadni a tudását. Kaspar tudta, hogy ez utóbbi érv valójában ostobaság, hiszen nem rendelkezett semmilyen titkos, vagy éppen rendkívüli technikával, bármelyik másik ékszerészmester éppen ilyen jól megtaníthatott volna mindent, de mégis... Valahogy helyénvalónak érződött a tudás átadása. Hiszen erről szól a nevelés: a szülő megtanítja a gyerekének mindazt, amit tud, és a gyerek majd hozzáteszi a saját tapasztalatait, amit majd átadhat az ő gyerekének... Ezáltal a szülők valamiféleképpen halhatatlanná válnak, a gyermekek vérébe ivódott tudás részei lesznek, az új generációk pedig képesek lesznek a fejlődésre, és talán kevésbé követik el a szüleik hibáit.
Kaspar vacsorára már teljesen eldöntötte a dolgot: nem csak lefoglalja kislányát néhány csillogó kővel, de meg fogja tanítani a mesterségére. Ezt nagyjából az étkezés felénél közölte véreivel. A reakciók eltérőbbek már nem is lehettek volna. Eiryn izgatottan sipítva ugrándozott a széken, arról csacsogva, hogy ő lesz a világ legjobb ékszerésze, és egy nap majd az apját is túlszárnyalja, míg Charlotte kissé elsápadva, némán meredt Kasparra, csak a tekintetével kérdezve, hogy megőrült-e. A gyerek előtt nem szólt egy szót sem, de miután lefektették Eirynt, szinte ömlöttek belőle a kifogások.
- Komolyan gondolod? Hiszen még olyan pici! Fel sem tudja emelni a szerszámaid! És annyi éles meg hegyes dolog van a műhelyben... Nem lesz rá energiád, hogy folyamatosan szemmel tartsd, és még a munkáddal is haladj közben! Mégis hogy a fenébe gondoltad ezt? Ráadásul neki egy egész háztartást kell majd vezetnie, szerinted mégis hogyan fogja ezt összeegyeztetni a bolttal? Tudom, hogy te nem érzékeled, mennyi energiát visz el a házimunka, de felhívom rá szíves figyelmedet, hogy a ruhák nem mossák és varrják meg magukat, az étel nem varázslat útján kerül az asztalra, és a rend meg a tisztaság nem természetes állapot. Ha emellett még dolgozik is, egy percre nem fog tudni leülni pihenni!
Kaspar csöndben megvárta, amíg elül a vihar, majd nyugodtan a feleségére nézett.
- Láttad, hogy mit csinált ma. Életében először volt fogó meg drót a kezében. Tehetséges. El akarod venni tőle a lehetőséget, hogy kamatoztassa ezt a tehetséget, csak mert lány? És én nem fogom kényszeríteni, hogy ékszerész legyen. Ha majd felnő, és úgy dönt, nem tudja összeegyeztetni a családot a munkával, akkor majd abbahagyja. De ha nem engeded, hogy most tanítsam, akkor elveszed tőle a saját döntést az életéről.
Charlotte dühösen fújt, majd pár perces hallgatás után végül egy fáradt sóhajjal megadta magát.
- Rendben, de csak ebéd előtt játszhattok a kavicsaitokkal.
Kaspar átölelte a feleségét.
- Köszönöm.
Az következő hónapok komoly kihívást jelentettek az egész családnak: Kaspar nem igazán tudta, hogy hogyan és milyen tempóban kell tanítani egy négyévest, Eiryn számára a türelmet és időt igénylő munka gyakran fárasztóbb volt, mint egész nap rohangálni, Charlotte pedig hiányolta a folytonos gyerekzsivajt a házból. Néha mindenki elgondolkodott azon, hogy jó ötlet volt-e ez az egész ékszerészesdi, de lassanként, szinte észrevétlenül mégiscsak jobb lett a helyzet. Kaspar rájött, hogyan tud érdekesen és hatékonyan tanítani, a sikerélmény pedig motiválta a kislányt. Charlotte hivatalos ékszer-kritikussá lépett elő, és a nap másik felét mindig együtt töltötte a lányával, mialatt a családfő haladni tudott a saját munkájával is.
Kaspar Nebelturm mosolyogva figyelte, ahogyan egy szem gyermeke elmélyülten dolgozott egy medálon. Igaza volt hat éve, a lány tényleg tehetségesnek mutatkozott, és most, tízéves korára már teljesen elsajátította az alapokat. Kaspar hihetetlen büszkeséggel figyelte, ahogyan az egykori ügyetlenke gyerekmancsokból pontos, precíz ékszerészkezek válnak, és ahogyan egyre inkább kialakul Eiryn egyéni stílusa. Mostanra már tudott ötvözni, vésni, finom motívumokat kalapálni egy-egy fémtömbből. Talán lassan elérkezik az ideje a foglalásnak is...