Mostanában soha nem lehetett az utakat olyan békességben járni, mint régen. Egyrészt ugye ott volt a háború, amikor a frontok sokszor naponta rendeződtek át, na meg az ezzel járó sok minden más: a földjüket vesztő, éhező lakosság, a hitüket vesztett és mások nyomárán élősködő haramiák, az elszaporodó kóbor állatok, dögevők. Szóval örültem, hogy végre egy kisváros védettebb falai között hajthatom álomra a fejem és egy jó vacsorának sem voltam ellenére, az uti elemózsiám már jórészt elfogyott, ami maradt meg már eléggé rámsavanyodott.
Tintapaca is alacsonyan lógatta már a fejét és fáradtan tette egymás elé a lábait, de persze ő is megérezte, hogy hamarosan talán friss szénát ropogtathat mert szaporábbra vette az ütemet.
Vásárnap lehetett, mert elég sokan voltak az utcákon és csak többen lettek, ahogy a főtér felé közeledtem, ahol mindenféle árus kínálta a portékáját az asztalainál.
A cégért nem volt nehéz meglátni, eléggé rikítóra volt festve és egy vörös kakas volt rajta, nagy sárga taréjjal. A neve is nagy képzelőerővel megáldott volt: Fogadó a Vörös Kakashoz.
Egy kócoshajú suhanc lépett elém, ahogy megálltam előtte és egy kis apróért, lelkesen vezette el Tintapacát a fészerbe, ígéretet téve, hogy szépen lecsutakolja és ellátja abrakkal is.
Én meg már kissé vidámabban foglaltam magamnak egy szobát éjszakára vacsorával sé reggelivel, majd le is pakoltam benne.
A zsivaj azonban, ami az ablakomon behallatszott, nem hagyott elaludni, ezért végül úgy döntöttem, lemegyek és körülnézek, talán még veszek is valami vásárfiát.
Az egyik árusnál meg is álltam, mert nagyon szép tőröket árult. Miközben egyik gyönyörűen kidolgozott termékét méregettem a kezemben, egy láthatóan tehetős ember is megállt és válogatni kezdett.
- Mennyibe kerül ez? - emeli fel az egyiket.
- 300 váltó, nagyuram. - hajol meg felé az árus.
- Ezért az ócskáságért? - hördül fel felháborodottan a férfi. - Nem ér csak 50-et!
- Nagyuram, hiszen csak az anyaga legalább 200 váltó és akkor még nem számoltam a nemesfa markolatot és a kovács munkáját sem. Nem adhatom 280 váltónál olcsóbban. - rázza meg a fejét a kereskedő.
- Ötvenet adok érte és örülj, hogy nem hívom az őrséget, hogy csaló vagy. - dobta oda neki a pénz és már fordul is el, hogy menjen.
- Uram, nem adhatom oda ennyiért! - esik kétségbe az árus és megragadja a nemes köpenyét, hogy visszatartsa. - Nem kell a pénz, adja vissza az árut.
A nagy hangú vitára megjelent a városi őrség is, akinek vezetője komor arcca, hatalma teljes tudatában lép a vitázókhoz.
- Mi történik itt?
- Az úr nem fizette ki a tőrt és el akar menni. - mutat a kereskedő az uraságra, aki vöröslő arccal rántja ki a köpenyt annak kezéből, majd feldúlva vág vissza.
- Mindenki láthatta, hogy kifizettem, de ez az arcátlan kétszer akarja a pénzt! Én Günter von Trabanis gróf vagyok, az én szavamat és becsületemet nem szokás kétségbe vonni. Korbácsoltassa meg ezt az embert, mert csalónak akar beállítani!
- Tudod bizonyítani az állításodat? - lép fenyegetően a katona az árus felé, aki ijedten húzódik hátrébb, de aztán rám siklik a pillantása.
- Az úrfi is látta, itt állt végig.
Minden szem rám tapad és én egy pillanatra zavarba jövök, főleg mikor a nemes tekintetével találkozik az enyém, akiben annyi néma figyelmeztetés van, hogy szinte átdöf. Állom ezt a tekintet.
- Igen láttam. - bólintottam. - Az úr csak 50 váltót adott 300 helyett, de bízom benne, hogy csak az volt a baj, hogy rosszul hallotta az árat. - teszem hozzá egy kis vállvonással, mert nem jó ha az ember az ittléte első órájában egy nemes becsületét kérdőjelezi meg, bár ez itt nem nagyon érdemelne mást.
- Hát ez......hát ez.......- hápog a gróf és már félek megüti a guta, olyan a feje, de aztán egy gyilkos pillantást vetve rám és az árusra él a visszavonulás lehetőségével. - Talán......talán tényleg rosszul.......hallottam. Nesze! - veti oda a maradék pénz is a kereskedőnek, aztán nagy léptekkel elvonul és én hallom, ahogy magában átkozódik.
- Máskor érthetően mondja a terméke árát, jóember, mert most olcsón megúszta. - dörren az őrparancsnok hangja és nagy dérrel-durral ő is elvonul a katonáival.
- Köszönöm, úrfi! - szorítja meg hálásan a kezem a kereskedő. - Nem sokan álltak volna ki mellettem a gróf ellenében. Még egyszer köszönöm és ha meg akarná venni azt a tőrt, - int a kezemben még mindig szorongatott darab felé, - 100 váltóért oda adom.
- Tényleg szép darab, de köszönöm, van sajátom. - mutatom az oldalamon függő vadászkést, amit még fogadott apámtól, Norven püspöktől kaptam.
Aztán elbúcsúzom tőle és fáradtan a szállásom felé indulok, ahol egy gyors vacsora után, úgy dőlök az ágyamba, mint akit agyonütöttek.
Nagy csattanásra ébredek és mire magamhoz térek, erős kezek ragadnak meg és rántanak talpra, majd mire kettőt pislanthatnék a kezem már hátra is van kötve.
A tegnapi őrparancsnok áll előttem és én értetlenül próbálok valami magyarázatot kapni.
- Mi ez? Mit csinálnak?
- Épp elkaptunk egy álnok kis rablót! - vigyorog rám, miközben teljesen feldúlják a holmimat.
Az egyik katona ekkor felmutat egy tőrt.
- Itt van ni! Itt a bizonyíték, uram!
- Hát akkor vihetjük is. - ragadja meg a vállam durván a parancsnok és taszít az ajtó felé.
Abban biztos vagyok, hogy az a tőr nem az enyém, de........Én ezt láttam tegnap! Ez volt az, amit a gróf el akart venni a kereskedőtől!
- Az nem az enyém! - rázom meg a fejem. - Nem tudom, hogy került ide!
Láthatóan a parancsnok egy szavamat sem hitte és nekem meg kezdett leesni, hogy mi is történik. Már tudom, hogy miért nem szeret senki kiállni a báró ellen tanúskodni!
- Na persze! - nevet fel az őrök vezetője. - De majd a bírónak magyarázd! Na, lódulj!
A bíró elég unottan hallgatja végig bemutatkozásomat és a magyarázkodásomat és láthatóan a báró szava felé hajlik, ráadásul többen tanúsítják, hogy bizony a tőr az övé. Én meg idegen vagyok itt, így nem sok jóra számíthatok. Végül csak annyit kérek, hogy küldjenek üzenetet a Fővárosba, a Katedrálisba Institoris püspökhöz, aki igazolni fog engem.
A püspök és az Egyház emlegetése azért láthatóan kicsit elbizonytalanítja, de annyira nem, hogy elengedjenek.
Ezek után nagyon hamar a város tömlöcében találom magam, és még örülhetek, hogy a ruhámat utánam dobják a cellába, mivel, ahogy már a börtönökben csak lenni szokott, hideg nyirkosság uralkodik.
És ez még csak a kisebbik gond, a nagyobbik, hogy ahhoz nem vagyok elég "értékes", hogy egyszemélyes cellát kapjak, ahová belöknek, vannak még vagy hatan.
- Hoztam nektek egy kis társaságot, hogy ne unatkozzatok! - veti oda a társaságnak az őr mielőtt magamra hagy. Nem nehéz észrevenni, hogy valamiért nem kedvel engem. És a hat, nem túl bizalom gerjesztő kinézetű fickók is oszthatják a véleményét, ha hinni lehet a tekintetükbe költöző jókedvnek.
- Nézzétek mán! - bök felém az egyik kancsalszemű szépség kissé fogatlan vigyorral. - Csak nem egy kormoshoz vóna szerencsénk. Régóta meg akartam mán tudni, hogy igaz-é, hogy olyan fürgék, mint ahógyan mondják.
- Meg, hogy vörös-e a vérük, vagy szürke.....- bólogat a szomszédja, akinek valami régi, csúnya vágás szeli ketté az arcát és az ujjait ropogtatja.
A többiek csak egyetértően bólogatnak és megindulnak felém. Sok verést kaptam életemben és ezért jól is bírom, de ekkorát mér régen kellett elviselnem, de nagyon élvezték, hogy sokáig nem ájultam el.
Lehet, hogy még az őrök szerint is sok volt a jóból, mert mikor magamhoz tértem, már magamban hevertem a nyirkos szalmán és egy vödör víz is volt mellettem, amiben legalább a vér nagyját lemoshattam magamról.
Óvatosan vettem számba a fájós pontjaimat, de úgy véltem csontom nem tört. Lett rajtam pár csúnya zúzódás, az arcomon több helyen felrepedt a bőr, innen is volt a sok vér, pár napig véreset vizeltem, ami azt mutatta a vesémet sem kímélték, de alapjában véve mondhattam, hogy megúsztam.
Nem nagyon háborgattak ezek után, a verőlegényeknek sem volt nyoma, enni is napjában egyszer hoztak valami híg löttyöt és ragadós cipófélét meg vizet. Legalább a vödör megmaradt, amibe a dolgomat végezhettem, bár a lenti szagokat megítélve, úgy véltem ez a véletlen műve, nem valami kiváltság.
Talán három vagy négy hét is eltelhetett és már kezdtem feladni és azt hittem itt fogok megöregedni, mert valószínűleg el sem küldték azt az üzenetet, mikor megjelent egy őr.
Mivel nem a szokott időben jött nem tudtam mire számítsak, a történtek után jóra nem nagyon, ezért inkább az ajtótól messzebb húzódtam, hogy felkészüljek.....
- Jozef Strangut maga szabad. - nyitotta ki a cella rácsos ajtaját, aztán bedobta a holmimat. - A püspök úr igazolta magát és az üzenetben megparancsolta, hogy azonnal induljon vissza a Katedrálisba. A gróf úr is megbocsátott, amikor megtudta, hogy maga az Egyház szolgája, úgy vélte valami félreértés történhetett.
~ Na persze! Megijedt a nyavajás féreg!
Azt hiszem rég volt, amikor ekkora megkönnyebbülést éreztem és őszinte hálát rebegtem az Úrhoz és nem akartam még tovább élezni a helyzetet, csak elmenni innen minél messzebb.
A gróffal majd később számolok! Mert nem fogom ezt elfelejteni!
Összeszedtem a holmimat, majd sietve visszamentem a fogadóhoz, azon aggódva mi lett Tintapacával.
Szerencsére a fogadós, azt gondolva, hogy majd jó pénzért eladja, jól tartotta, de borsósan megszabta az árát, amikor a legnagyobb bánatára előkerültem.
Annyi időt töltöttem még ott, hogy egy fürdőt és tiszta ruhát vegyek, aztán erős iramban a Főváros felé vettem az irányt, hogy köszönetet mondjak fogadott atyámnak a kiszabadulásomért......már nem először.