Veroniai téli rege
Harapni lehetett a hideg, tiszta levegőt. A vastag jég borította tóparton dermedten állt a Csend s zúzmarát hintett mindenre az Ég. A Széltől és jégtől kifeküdt nádas mellett egy öregember ült és köhögött. Aztán összehúzta magán a köpenyét és tüsszentett. Hódara kezdte kopogva verni a tájat, a Füvek és a Fák is megborzongtak belé. Az öreg sípoló lélegzését árulón elkapta a Szél, és szertehordta, mint egy rossz hírt szájról-szájra a népek között. Ekkor egy rianás hasad végig a tavon elzavarva onnan a Csendet.
- Szszsz… a November nagyon beteg, bizony… szszsz… mi lesz azzal a kölyökkel? – Súgta a Szél.
A fiú ott ült nem messze az apja mögött, a repedt jégpáncélt bámulta üres tekintettel, karbafont kezekkel.
- Igen. – Sóhajtott a beteg öreg. –
Mi lesz veled nélkülem.A gyerek nem válaszolt.
- Az én időmben – Jelent meg az Egér tele pofazacskóval, mert éppen arra járt. –
, még válaszoltak a gyermekek a szüleiknek. Reám egyébként számíthattok…A fiú undorral nézett az egér után, aki sietve vitte pocakját az árokparton odébb, a semmitmondó ígéret után. Néhány pillanatig csak a hódara hullását lehetett hallani.
- Illett volna megköszönni. – Köhögte November, ahogy szeme sarkában gyűlt a hideg hajnalok könnye. –
Mi lesz, ha magadra maradsz?- Majd mi, akkor vigyázunk rá! – Károgták a Varjak. –
Megosztjuk vele, amit találunk és összeszedünk.- Én is! – Csörgött a Szarka.
- Meg mi is. – Csacsogták az arra repülő csókák is, de a betegnek ez is jólesett.
- Nagyon köszönöm nektek. – Suttogta szipogva, és olyan leverten nézett a világba, hogy a nádbugák is búsan zizegve hajladoztak. A Cinkét többen megfeddték, mert hangoskodva tornászott egy galagonya bokor kihajló ágán. Az öregember tüsszentett.
- Beteg van a határban – Mondta a Karvaly dühösen, mert a Cinke már az ágak sűrűjében kuporgott, és megfogni nem lehetett. –
, nincs benned semmi tisztesség…Csak a vén Holló nem törődött a fiúval, s ezért meg is szólták erősen.
- Undok dögevő. – Vijjogták az Ölyvek, akik szívesen mondtak rosszat a Hollóról.
- Zsugori! – Kiáltotta a Szarka, aki nem tudott tőle lopni semmit.
- Kőszívű. – Rivallták a Csókák, akik folyton fecsegtek mindenfélét, és hamar mondtak ítéletet. De a Holló nem törődött velük se. Ült az öreg Tölgy száraz ágán, bóbiskolt, és csak akkor nyitotta ki szemét, ha az öregség fájni kezdett csontjaiban.
Egy éjjel a bölcs Uhu vetődött arra, és meg is kérdezte a Hollót, hogy miért haragszik November fiára.
- Te okos, öreg bagoly vagy. Megnézted jól azt a kölyköt? Láttad a szemét? Ostobák! – Topogott az ágon, egyet károgva a Holló. –
Nem tudsz valami orvosságot a fájó lábamra?Ekkor végigsuhant jajdulva a Szél az Erdőn, a holt levelek pörgő táncba kezdtek, a kopasz ágak összeverték csonkkarjaikat, és mindenki tudta, hogy meghalt November. A hírre visszajött a Csend, kézen fogva a Köddel, ki némán sírdogált mellette és könnyei halkan mosták a darát havas esővé.
- Szerencsétlen kis árva gyermek! – Károgtak gyászosan a Varjak. –
Ne bánkódj, mi veled leszünk.- Nevelünk! Szeretünk! – Rikkantották a Csókák.
- Ne hallgass rájuk, hazudnak mind. – Sompolygott mellé a Róka. –
Belőled akarnak élni. Majd leszek én a gyámod s pártfogód.- Hahahha!… – Recsegett a Szarka. –
A Róka mint gyám… Elnézést, hogy ilyen gyászos alkalommal nevetek.Előjött az Egér, nézte az árva kölyköt. Pofazacskója most is tele volt búzával, amit még a nyáron lopkodott össze, és szertartásosan csak ennyit mondott:
- Rám mindig számíthatsz! – Ezzel meghajtotta magát, hazament, és üregének összes bejáratát befalazta.
- Hát hogy döntesz, Tél fiam? Mit fogsz most tenni? – Kedélyeskedett a Róka. –
Mert ezért vagyunk itt.- És ha valamit hagyott volna ránk a szegény boldogult November… – Mondták többen.
Az ifjú Tél ekkor felállt, nem volt gyerek már. Keményen elnézett a gyülekezet felett, és szeme hideg lett, mint a szikrázó szürkéskék jég, amilyen a tavat is borította.
- Minden az enyém! Nem teszek semmit. – Mondta. –
És takarodjatok! – Közölte ridegen.
A gyásznép szinte megdermedt. Ekkora közömbösséget, hálátlanságot nem vártak, és már neki akartak ugrani, hogy széttépjék, amikor lecsúszott a Tél válláról a kék dérdolmánya, és szürkés jégtestén át lehetett látni, mint a jégvirágos üvegen. Mindenki hátrahőkölt a döbbenettől és a szörnyülködéstől.
Elsőnek a Róka tért magához.
- Nincs szíve! – Suttogta ijedten és kapkodva szemét a többieken.
- Hűh, szívtelen!… – Hátráltak el a közeléből többen is, és szerettek volna valahol messze lenni, mert a sajnálkozás nagyobb volt bennük, mint a félelem.
- Szegény Tél!- Ne merjetek sajnálni! – Üvöltötte a Tél, és csattanva kibontotta ostorát.
A Csend messzire szaladt. A madarak riadtan rebbentek szét, a Róka inalva vágtatott át a nádason, csak a Varjak károgtak panaszosan, hitehagyottan s örvénylettek a felhők alatt, mert nem tudták, mitévők legyenek.
- Nincsen szívem!?! – Ordított a Tél. –
Hát majd lesz! Mindenetek az enyém lesz, ti s a szívetek is! – Fagyosan felnevetett, és jeges ostorával olyat csapott a felhők közé, hogy azonnal megeredt a hó.
- Úgy van! Helyes! – Sziszegett a Szél, akiről mindenki tudta, hogy évszak szerinti szeles, hitvány szolga. –
Ez kell nekik, Tél uram…- Hát te mit akarsz?- A Szél vagyok, Hercegem. – Keringte hajlongva körbe. –
Méltóztasson velem parancsolni. Atyádnak is hű szolgája voltam.- Hagyjuk az apámat… teszetosza félbolond volt, gyáva vénség és gyönge.A Szél szégyenlősen sóhajtott.
- Hát mi tagadás… ámbár kellemes, szorgos öregúr volt. El is kanászkodtak alattvalói. De majd te! De majd te! Nagy uram.- Még szép, majd én ráncba szedem őket! Szigorú rend lesz bizony, ha mondom! Most pedig, azonnal takarítsd el a felhőket, mert nagyobb hideg kell nekem.- Máris Hercegem, ahogy parancsolod! – A Szél örvényleni kezdett, süvöltve, felfújta magát, aztán zúgva nekirohant a felhőknek. Köd is szállt utánuk.
- El innét, sok szürke teregető, maszatos lepedő!A Felhők ijedten lódultak egymásnak, nehézkesen eredtek arrébb, hullatták magukból a rengeteg havat, amerre mentek, de éjfélre már tiszta volt az Ég, csak a Csillagok szikráztak fagyos magasságban. A Szél bizalmasan le akart ülni a Tél mellé, de az rámordult.
- Eredj északra, hozz még hideget! – Aztán ült magában a Tél, kezét a szája elé téve ásított s várta a Szelet.
Reggelre a Szél már meg is járta az utat, s amikor megállt Tél előtt, olyan metsző hideg lett, hogy megrepedtek a Fák az Erdőben, s a bokrok ágai merevek lettek, mint a jégcsap.
A Tél pedig csikorogva, kevélyen sétált a határban.
- Add ide a szívedet! – Mondta a Verébnek, akit kint szorított a Szél, s már nem tudott elbújni. –
Add ide a szívedet!- Hallod Csuri, add oda neki! – Súgta a Szél.
A Veréb lefordult az ágról, de a szíve már halott volt.
- A szívedet! – Kiáltott rá a Nyúlra a Tél, de vastag bundája volt, és a szíve tele volt meleg félelemmel. Nem szólt egy szót se, de úgy elrohant, hogy a hó porzott utána.
- Szívet hozz nekem! – Csikordult rá a Szélre a Tél.
- Hogyne, Hercegem! – Kerekedett neki a Szél a feladatnak, de repülés közben megtorpant, elgondolkozott.
- Szívet? Ki a fene fog nekem szívet adni? Honnan szerezzek?Ténfergett, kavargott egy helyben az Erdő mellett, csak akkor vidámodott meg egy kicsit, amikor a Rókát meglátta a bokrok alatt sompolyogni. Odasuhant és megcirógatta veres bundáját, kackiás bajuszát, s megcsípte a füle hegyét.
- Hogy vagy, kedves koma?- Eredj a pokolba! – Vicsorgatta fogát fázósan a Róka.
- Nah, ez nem szép tőled. – Lágyult meg a Szél. –
Mennyi finom szagocskát, szimatocskát hordtam neked, emlékszel?- Mit akarsz? – Morrant rá a Róka.
- Hát... – Sóhajtott a Szél –
Nagy gondban járok. Megmondom őszintén: szívre lenne szükségünk.A Róka leült a döbbent csodálkozástól.
- Megtébolyodtatok? Miféle csacskaság ez? Azt mire kéne?- Úgy látszik, de magunk között maradjon, Tél rendelte el. Csak te segíthetsz nekem, azzal a fergeteges eszeddel, ezt mindenki tudja.- Nem bánom. – Csillant meg a Róka szeme. –
De előbb mutasd meg a nyulakat, mert éhes hassal nem tudok gondolkozni.S a Szél megmutatta neki a Nyulakat.
Amikor a Nyulak elfogytak a közeli cserjésből, a fácánokat kellett megmutatni a nádasban, mert a Róka még mindig gondolkodott.
- Nem olyan egyszerű a dolog. – Húzta össze hegyes pofáját. –
Csak akkor marad élve a szív, ha valaki önként adja oda. – Lenyalta szájáról a vért, s megdörgölte egyszer mancsával az orrát. –
De már nyomon vagyok…És a Hold már kétszer lett csonka s telt meg újra, mióta a Tél uralkodott, de a Szél még mindig adós volt a szívvel. A Tél már elégedetlenül toporzékolt, amikor reggelenként eléjárult.
- Szívet hozz nekem, te nyomorult! – Ordított a Szélre, aki vágtatott a Rókához az árokpartra, s a Róka már messziről csóválva integetett bozontos farkával. Mellette állt fél lábon az átfagyott Gólya. A Szél álmélkodva felborzolta a Gólya tollait, hogy valóság-e.
- Ilyenkor Gólya, itt?A Gólya megsérült a vándorláskor, eddig egy istállóban tartották a közeli faluban, de tegnap megszökött, és most már tudta, hogy a Nap neki csak egyszer megy le.
- Ez a barátunk hajlandó a szívét odaadni. – Lelkendezett a Róka, és a Gólya bólintott.
- Odaadom. – És a szeme szomorúan mosolygott.
- Bolond! – Suttogta a Róka. –
Akkor menjünk! – Mondta hangosan a Szélnek. –
Segíts neki!És ketten szelíden odaterelték a Gólyát a Tél elé, aki kegyetlenül nevetett.
- Nem félsz?- Itt az idő. – Bólintott a Gólya. –
Az enyim is és a tied is. Nem tudom mi lesz.- Micsoda? – Kuncogott a Tél. –
Az enyém? Na, ide azzal a szívvel!És a Róka, mivel jártas ebben a mesterségben, egy pillanat alatt átadta a dobogó, meleg szívet, s a Tél vigyázva a mellkasába tette, ahol eddig nem volt semmi.
- Na, boldog vagy, Hercegem? – Hízelgett a Szél.
A Tél csak állt egy darabig, majd lerogyott ültébe. Válláról lecsúszott a kék dérdolmány, jeges tagjaiban lüktetni kezdett a meleg vér, darabos, fagy-szabdalta arca meglágyult, eltorzult és szeme megcsordult. Azzal hanyatt dőlt az árokparton és vége volt.
//
Ezzel az egy mesével készültem, Fekete István nyomán, ő volt a múzsám, majd ha lesz ötletem, akkor írok még kettőt, de ha nem lenne, akkor csak örülök, hogy ide írhattam ez mesét.//
-
Az elátkozott boszorkák, a függőhíd és Azrael ereklyéi
A csonka hold sarló tündökölt a magasban, néhány bárányfelhő tarkította a csillagporral szórt égboltot. A havas hegyek ormai között egy kolostor feküdt, melynek falait hiába marta a metsző szél és a jeges fagy.
Az épület ablakain fény szűrődött ki, a nyugati szárny legfelső ablaka mögött egy hosszú helyiség terült el, két sorban sorakozó fekhelyekkel, középen egy járófolyosóval, a szoba végében egy ajtóval, melyet egy könyves-szekrény és kellemes meleget árasztó kandalló fogott közre. A kandallóra sorban agatva száradó zoknik lógtak. Lépcsődübögés, tömeges léptek, szórványos beszéd és tompa gyerekzsivaj hallatszott, majd az ajtó kinyílt.
- Egy-kettő mindenki a helyére! Lefekvés!Beözönlöttek a gyerekek és hangoskodva, nevetgélve szaladtak az ágyaikhoz.
- Csendesebben, mert felveritek az egész házat. Gyerünk, vagy nem olvasok fel esti mesét. – Hangzott szigorúan a rendnővértől, aki a küszöbön állva, tárta ki az ajtót és terelte be a lelenc gyerkőcöket. Cvikkere villant az orrán, de szája sarkában lágy mosoly ült.
Erre mindenki egyet sikkantva, elhalkulva gyorsan ágyba bújt, volt, aki az orráig húzta a takarót és úgy várta a mesét, volt, aki csak ült az ágyon a pokrócot a hátára vetve. A kisebbek kettesével, hármasával feküdtek összebújva. A lányok nagy kerek csillogó szemekkel figyelve, a fiúk egymással rugdosódva a takaró alatt, hogy kinek lóg át a lába a másik térfelére.
A rendnővér betette az ajtót és könyvekhez léptet.
- Na, mit meséljek? Kiválaszt ma mesét?Erre az árvaházi gyerekek mind egyszerre csattantak fel és megélénkülve ficánkoltak fektükben, ültükben. Mindenki mondta magáét és mutogattak a polcon lévő könyvekre, néhányan oda is szaladtak a nevelőnőhöz, mások átugráltak a fekhelyeken és egymás mellett keresztben elhasaltak, lábaikkal kalimpálva az égnek.
- Elég legyen! Nyugalom, ebből így nem lesz mese. Sipircc mindenki ágyba! Akkor legyen Katika, ő az új lány. – Mondta mosolyogva és intette magához a gyereket, kinek egy rongyos nyuszi volt az egyik kezében és az ujját szopta. A kislány megilletődve állt a könyvespolchoz.
- Néni, de én nem tudok olvasni. – Emelte el Katika a szájától a kezét.
- Nem baj, csak válasz egy könyvet. – A lányka hátát érintve finoman tessékelte a szekrény felé, aki némi mélázó nézelődés után levett egy könyvet és odaadta a rendnővérnek, majd visszabattyogott az ágyhoz és lekucorodott két másik gyerek közé. A nevelőnő leült a kandalló előtt álló, molyrágta, vörös bársonyszékbe, ölébe vette a könyvet.
- 1001 mesés krónikák. – Olvasta fel a címet, majd villanó cvikkerrel végignézet a szobában lévő gyerekeken, akik erre már egy mukkot se hallattak, úgy figyeltek. Kinyitotta a kötetet, mely recsegett-ropogott és peregtek a lapjai, lapozott benne néhányat, majd elkezdte felolvasni a mesét:
- Az elátkozott boszorkák, a függőhíd és Azrael ereklyéi. – A cím után egy lélegzetvételnyi szünetet tartott. A gyerekek összesúgtak.
- Egyszer volt, hol nem volt. Messze innen a Nordenfluss-folyón, de még a Schattenschield-hegységen is túl, egyszer volt három barátnő, nem volt semmijük és senkijük egymáson kívül, csak magukra számíthattak, összetartottak jóban, rosszban és dacoltak száz veszéllyel. Furcsák voltak, megbélyegezettként kezelték őket, magukban éltek, elkülönülve a társadalomtól, egy Várbogárdcirip nevezetű városka szélén. Az emberek egyszerűen nem tudták hova rakni őket. Félték a három nővért, sokszor csak így hívták őket, mert szinte elválaszthatatlanok voltak, de emellett akarva-akaratlanul felkeltették az emberek kíváncsiságát, mert boszorkányok voltak. Persze ahányan, annyiféleképpen tekintettek rájuk. Ki ezért, ki azért érdeklődött irántuk, akárhogy is, de a máságuk miatt volt minden. Hol elutasítóan, hol rossz szándékkal, hol jó indítatással viseltettek feléjük. Egy nap azonban odáig fajult a helyzetük, hogy kiadták útjukat, elűzve a város széléről őket, mert a bizonytalan, kiismerhetetlenségüket nem tűrték tovább. A három barátnő felkerekedett hát és útnak indult. Fájt nekik, hogy elkergették őket, dühükben átkot mondtak Várbogárdciripre, de mást nem tettek, mert nekik is elegük volt a sok viszálykodásból. Viszont, mint minden rontás, ez is visszaszállt rájuk, akik kimondták a káoszátkot. Fél úton egyszer megálltak és visszanéztek, de túl sok olyan emlékük fűződött a helyhez, ha csak rájuk gondoltak is elöntötte szívüket a keserűség és felhorgadt bennük a gyűlölet. Ezért megegyeztek, hogy többé nem térnek vissza a városba, akármi is lesz. Aztán mentek hat napon át, és öt éjjelen keresztül megállás nélkül, arany erdőkön, csillagfényes kapukon, vas ligeteken és üveg hegyeken keresztül, amikről szólt olyan fáma, hogy szárnyas Jámbóriások élnek ott és egy piros ruhás ember fogja a szánja elé őket. Aztán egy vaskapuhoz értek, ami mellett egy fekete fa állt, rajta pedig egy vörös hajú, kockás-pizsamás ficsúr ült.
- Aki át akar itt menni, annak vámot kell fizetni! – Énekelte, gúnyverselősen a boszorkáknak. A legfiatalabb a kapuhoz lépet, erre a semmiből két keresztbe vetett bárd állta az útját. Mire a ficsúr csak nevetett és elismételte a mondókáját.
- Aki át akar itt menni, annak vámot kell fizetni!
A középső barátnő odasétált a szenes fához, megérintette, mire rögtön kigyulladt, megperzselve a kezét.
- Aki át akar itt menni, annak vámot kell fizetni! – Hangzott fel a nóta ismét.
Erre a boszorkák idősebbike szólalt meg.
- Akkor másfelé megyünk!
Mentek is tovább, aztán mikor még a hóbagoly sem dalolt, éjfélkor a három nővér egy függőhídhoz ért, ami egy különösen csillogó kötélhágcsóból készült és ívelt át egy meredek, sziklás, szurdok fölött, melynek aljában egy patak szaladt. A legidősebb kitárta karjait, megállítva a két barátnőjét. Összenéztek. A középső boszorkának se kellett több, elővette jóskártyáját és a szurdok partján kivetette.
- Ha itt átkelünk, meghalunk!
A legfiatalabb barátnő egy öles fatuskóra mutatott. Hárman odavitték a függőhídhoz, amire rágördítették, amint a híd közepére gurult, a csillogó kötélhágcsó szertefoszlott és a tuskó lezuhant a mélybe. Erre azon nyomban a semmiből előtűnt és elébük lépet a Halál, nem úgy nézett ki, de az átkozott boszorkák tudták, hogy a Halál az. Éjsötét, hosszú kabátban, nagy zsákkal a vállán, egy fehér, vigyorgós, bajszos maszkkal a fején és kasza helyett, egy finoman hajlított pengéjű kardon támaszkodott. A Halál megdicsérte a három nővért, hogy túljártak az eszén, de kifundálta, hogyan végezhet velük. Jutalmat ajánlott az átkozott boszorkáknak.- Elismerésem, kérhettek bármit, én megadom.– Mondta a Halál és húzott egy fénylő x-et a szíve fölé.
Ismét összenézett a hármas, ezt a Halál is látta, ami pont olyan pillantás volt mielőtt kicselezték a függőhídját, rá is jött, hogyan fogja meggyengíteni a boszorkákat. A legidősebb barátnő szólalt meg.
- Tudjak láthatatlanná válni, amikor csak akarok!
A Halál megdörzsölte maszkos állát, de mit volt mit tenni, hát átadta az éjsötét kabátját, amit ha összegombolt magán, akkor eltűnt a halandó szemek elől. Ez az ereklye volt a Láthatatlanság Kabátja. A Halál félig csupaszon állt a boszorkák előtt, hátán négy kerubszárny növedék volt.
Ekkor a legfiatalabb boszorka szólt.
- Adj egy olyan fegyvert, hogy minden akadályt legyőzhessek vele!
A Halál ismét elgondolkozott és mást nem tudott, odaadta hát a kardját, melynek félgömb alakú markolatvédőjére a következő feliratot vésték: Azrael. Ez az ereklye volt a Bukott Angyal kardja.
Ekkor a középső boszorka lépett a Halál elé.
- Adj hatalmat nekem a holtak felett, hogy újra láthassam, akiket elvesztettem!
A Halál megvonta a vállát, hogy ez semmiség, mosolya nem látszott a vigyorgós maszk alatt és leakasztotta nyakláncát, amin egy gyűrű volt. Levette róla az ékszert, és átadta ezt is. Melyben ékkő helyett egy izzószem volt, és folyamatosan ide-oda járt. Ha felhúzta az ujjára, kimondva a holtak nevét, azok, túlvilági emlékmásként megjelentek előtte. Ez az ereklye volt a Holtak Szeme.
A Halál csak egy kitételt tett, a három boszorkának, azért hogy ne kövesse őket.- A következő hármas útkereszteződésnél el kell válnotok és külön utakon járnotok.A három nővér megrettent a Halál szavaira, tudták, ha együtt vannak, akkor sokkal erősebbek és kiegészítik egymást, de mindhármuknak nagyon tetszettek a jutalomba kapott ereklyék és beleegyeztek a Halál feltételébe.
Így mentek tovább és amikor az útkereszteződéshez értek, akkor összenéztek, búcsút vettek egymástól, majd ahogy a Halál meghagyta mindenki ment a maga útján. A legfiatalabb boszorka délnek indult, a középső barátnő keletnek ment, a legidősebb pedig északnak vette az irányt.
A legfiatalabb boszorka egy nagyvárosba érkezett, ahol párbaj viadalt szervezett a város főterén és minden nagy harcost kihívott és megküzdött mindenkivel, akiket sorban mind le is győzött. A dicsőség, hamar a boszorkány fejébe szállt, kevély lett és dicsekvő. Legendás történetekben mesélte el a híres győzelmeit. Egy éjjel azonban, egy fogadóban, álmában zsiványok vágták át a torkát és vették el tőle a kardot. Így halt meg a legfiatalabb boszorka. Azrael kardjának pedig, így veszett nyoma. Ma már csak a kalandvadászok legendái szólnak róla.
A középső barátnő egy kis faluba jutott, ahol egy néhány fős hitgyülekezet élt. Éjszakára megszállt a faluban, amint egyedül maradt használta a gyűrűt. Megidézte halott kedvesét, akit életében csak párszor látott, aztán elragadta a pestis, de aki visszajött már nem ő volt, csak egy fakóábránd volt, semmi más és nem is emlékezett rá. Megidézte barátait is, de velük is ugyan ez volt a helyzet, nem emlékeztek és ezen a síkon csak folytonos gyötrelem volt nekik a lét. A középső boszorka nem bírta elengedni az emlékeket, újból és újból megidézte a halottait. Végül beleőrült a helyzetbe és felakasztotta magát. Így jutott a Halál kezére ő is.
A legidősebb boszorka egy kerek erdőbe jutott, melynek közepén egy hatalmas kastély állt, ahova betért, és ott éldegélt. A kabátnak hála pedig úgy el tudott bújni a Halál elől, hogy még tán ma is él, ha azóta meg nem halt. Itt a mesének a vége, hát fussatok el véle! – Olvasta fel az utolsó sort, felpillantva a mesekönyvből a cvikkere fölött. A legtöbb gyerek már aludt, akik nem, azok visszamentek a fekhelyükre, vagy átfordultak a másik oldalukra és fejükre húzták a pokrócukat. A nevelőnő összecsukat a könyvet, elmosolyodott.
- Jó éjt Tenebris hercegnői és új Veronia királyai! – Kívánt szép álmokat az árvaházi gyerekeknek, felkelt a karosszékből, visszatette a polcra a könyvet, betakargatta, akiken nem volt rendesen takaró. –
Holnap, ha megérdemlitek, lehet felolvasok egy másik mesét. – Mondta, majd kisétált az ajtón, a helyiségben csak a gyerekek szuszogása és olykor a kandalló halk pattogása hallatszott.
//
Inspiráló forrásaim a Narnia krónika c. film első része, a Harry Potter hetedik része, az Árvák hercege c. film, a Robin Hood, a tolvajok fejedelme c. film, az Átkozott boszorkák c. film, Fekete István - Őszi vásár novellás kötete és a Mary Poppins c. film, a többi meg saját és inenn-onnan származik.//
-
Regölés a barátságról
Pirkadatkor még köd ült a tájon, melyet a felkelő nap lassan oszlatott. Az erdőből is alig látszott valami, a fák szürkés-fehér sziluettjén kívül, melyeknek egészen apró ágait is tüskés-fagybundába burkolta a dér. Egy varjú károgott valahol a közelben, majd léptek, futás hangjai hallatszottak, mire a madár szárnyra kapott és elszállt. A rengetegből egy fekete kámzsás köpenyes lány szaladt ki, nyomában egy csapat árnyfarkassal. Egy tópartra ért, a farkasok hamar körülvették, felé-felé kaptak, hol viccsorral, hol izzó tekintettel. A lány felkapott egy göcsörtös botot a földről és többször az állatok felé suhintott vele, de azok nem széledtek szét, csak tovább acsarkodtak rá. A husángot, egyszer csak lángra lobbantotta a kezében, mire az árnyfarkasok hátrébb húzódtak. A botot meg-meglendítve ráhátrált a tavat borító jégre. Az egyik ütés lendületénél a csuklya lecsúszott a fejéről, fehér haja lógott az arcába és hátra meredő fekete szarvak voltak a fején, egy démon lány volt, olyan tízen éves forma.
Hirtelen a jég megroppant és hallhatóan ezernyi hajszálrepedés szaladt végig rajta. A farkasok gyűrűje megrezzent, majd egyszeribe futásnak eredtek, szerteszét, de több alatt beszakadt és elnyelte őket a fagyos tó. A lány zihálva nézett a falka után, a göcsörtös bot már csak izzott, majd kihunyt, ahogy a vállára támasztotta.
- Sama! – Csendült fel egy kiáltás az erdő felől. Odakapta tekintetét. Valaki állt a tóparton, szárnyakkal a hátán, kinyúlt pulóverben, szakadt nadrágban, egy fekete hajú nefilim fiú volt.
- Bende? Te hogy…? – Szólalt meg halkan a lány.
- Már mindenhol kerestelek. Láttam és követtem az árnyfarkasokat. – Mondta a fiú, majd rálépet a jégre.
- Vigyázz! – Mutatott maga köré Sama. –
Bármikor beszakadhat.Bende is szétnézett, majd óvatosabban csúszkálni kezdett a jégen.
- Nem lesz semmi gond. Csak mókázunk.Sama hegyes fülei mögé simította haját.
- Menj innen… meghalhatunk mind a ketten! – Mondta a démon lány lejjebb ereszkedve guggolásba.
- Ezt pont te mondod? Aki megszökött az éjszaka közepén Finsterwaldon keresztül? – Vigyorogta az orra alatt Bende, közben minden lépte alatt megreccsent a jég. A nefilim fiú verdesni kezdett a szárnyaival, így csúszkálva, siklott a tavon.
- Mindjárt le is kerülünk innen, aztán pikk-pakk visszalógunk, biztos észre sem vették, hogy nem vagyunk ott.Sama felállt és határozottan kijelentette.
- Nem megyek vissza a lelencházba.- Sss! Ne bomolj és ne kelj fel! – Intette csendre. Sama visszaereszkedett, de nem hallgatott.
- Úgy csinálod, mint egy jég-táncos. – Mondta a lány, ahogy körkörösen közeledett hozzá Bende.
- Jah, tök menő vagyok nem?- És táncos lábú, mi a terv, hogy szedsz le innen?A fiú vállat vont.
- Egyszerre csak egy lépést, a következő majd utána.- Szóval, gőzöd sincs, és a jég majd…- Nyugi, ne kezdj morogni, mert még megolvasztod magad alatt a jeget és…A jég erre nagyot roppant és több szigetre tört. A démon lány nyújtotta a botot, billent alatta a jégtábla. Bende mellé ért, elkapta a göcsörtös husángot és magához rántotta Samát. Aztán egyszerre elrugaszkodtak. A jég ropogott, a táblák törtek, egymásnak tódultak. Ahogy elvágódva leérkeztek, a jég beszakadt alattuk, és félig elmerültek a part menti fagyos vízben, de kievickéltek a tóból.
- Fúh, meg fogunk fagyni. – Mondta fogvacogva Bende. –
Mire visszaérünk.- Nem megyek vissza! – Azzal tocsogós léptekkel, csöpögő köpenyben elviharzott mellette Sama, és nekiállt ágakat keresgélni a fák között. A fiú is rájött, mit csinál és segített a gallygyűjtésben. Szépen felhalmozták a rőzsét egy kis rakásba, amit Sama begyújtott. A tábortűzhöz leülve, egy darabig hallgattak, aztán a lány szólalt meg.
- Kösz, hogy utánam jöttél. – Sama felpillantott a tűzből és zöld szemeivel Bendét figyelte. –
De miért tetted?- Hogy-hogy miért? Hát, mert barátok vagyunk. És az árvaházban is sok barátod van. – Nézett rá a nefilim fiú értetlenül. A démon lány ugyan ilyen értetlenül nézett vissza rá.
- Barátok? Nem. Csak megint belém kötnének a szarvaim és gúnyolnának a farkam miatt. – A lány ekkor mutatóba megemelte a farkát, tüskés végét megjáratta, mintha csak csóválná, majd behúzta a köpeny alá.
- Ugyan csak tartanak tőled, mert démon vagy.- És erről én, mit tehetek! – Csattant fel Sama.
- Hát… – Jegyezte meg a fiú. –
…annak nem születik akár ki.- Tudom, minden gyerek, aki eltűnt a lelencházból az én bűnöm, de én nem akartam! Áh, ezért sem megyek vissza. Mari Lazarus nővér is csak megint megverne.- A vén banya. – Kuncogta az orra alatt Bende.
- Ne nevess! – Morgott rá a démon lány. –
Te is folyton csak feldühítesz, aztán én viszem el a balhét. Lazarus nővér el akart küldeni egy cipész céhmesterhez dolgozni, hogy ne legyek már láb alatt.- Hé, de hát a te ötleteid voltak. Én csak…- Ha te olyan ártatlan vagy, akkor miért utánzol engem!? – Rivallt rá, közbe vágva Sama.
A nefilim fiú elhallgatott, mert erre nem tudott mit mondani.
- Miért nem csinálsz valami nefilimeset?! – Vetette oda Bendének, aki csak hallgatott és gondolkozott.
- Én csak… vagy is, de hát szoktam. Utánad jöttem.A démon lány csak laposan pislogott rá.
- Hát, nekem nem tűnt fel. Igen utánam, de még most sem értem miért. – Jegyezte meg Sama, majd a tűzbe bámult.
- Mondtam, mert barátok vagyunk.A démon lány erre nem felelt, csak hallgatott.
- Emlékeszem, az egyik csínyedre. A karácsonyi mise előtt a kápolnában cserélgetted a szentek szobrainak a fejét. – Kezdte mesélni Bende. –
A papok rossz ómennek vélték és három hónapig böjtöltek.- Nem, én csak azt mondtam, mi lenne, ha kicserélnénk a fejüket, de te cserélted össze! – Mondta felháborodva a lány.
- Igen, de azt is te találtad ki, hogy törjünk be a kápolnába éjszaka és te is loptad el az egyik pap reverendájából a kulcsot. – Vágott vissza Bende.
- De én kerültem azért is bajba, amikor kiderült és kaptam érte a körmöst.- Hát, mert mindig te szeged meg a szabályokat.- Igen, mert folyton feldühítenek, te is és mások és akkor olyanokat csinálok, amiket nem is akartam volna igazán megtenni, csak akkor már azért is.A nefilim fiú elvigyorodva nézett rá.
- Nem, azt a lókupect nem én löktem ki az emeletről és a zongorát sem én toltam utána. Igen, utáltam, de nem én voltam, csak elképzeltem. Aztán csak úgy megtörtént.Egy ideig csendben ültek, hallgatták a tábortüzet, száradtak rajtuk a ruhák, majd a fiú szólalt meg.
- Engem a mostoha bátyáim adtak be a lelencházba, mert sok bajuk volt velem. Nem akartam a bányában dolgozni. Sokra nem emlékszem kicsi voltam.- A bátyáid? Szemetek. Nekem alig vannak emlékeim és nincsenek szüleim. – Mondta sóhajtva a démon lány.
- Részben emlékszem egy dalra, amit a bányában énekeltek. Valahogy így volt:
Nem kell hősnek lenned
Csak őrizd ezt a fényt
Hogy dallá váljon benned
És űzze el az éjt.Bende elhallgatott és vállat vont, elrúgva egy kavicsot.
- Szép. – Jegyezte meg a lány.
- Megszáradtam. Te? – Verdeste meg a szárnyait is.
Sama megtapogatta magán a ruháját, köpenye végét.
- Én is.- Vissza kell mennünk.- Miért?- Én visszamegyek. Barátok vagyunk, gyere velem. És csak azért is, hogy lássák, nem csak szörnyűségekre vagy képes. Ott van az a kacska karú kislány is, Aila. Magára hagynád büdös banyával?Sama összébb húzta magán köpenyét és felkelt a tűz mellől.
- Nah, rendben van… menjünk.Bende bólintott, majd eloltották a tüzet. Sama fogta a göcsörtös husángot.
- Hozod azt a botot is? – Kérdezte meglepődve a fiú.
- Hülye vagy? Persze, innentől ez lesz a szerencse botom. – Válaszolta a lány, majd elindultak vissza az árvaházba, át a rengetegen keresztül.
//
Részletek származása: Az öt legenda, A kör, A szépség és a szörnyeteg, Indul a bakterház, Silent Hill - A halott város, Anasztázia, Stephen King - A tűzgyújtó, Apáca show, Egyiptom hercege, József, az álmok királya, A rózsa vére, A hercegnő, és a kobold.//