Alberich karácsonya
Mélyen tisztelt nagyérdemű! A mai nap egy igen közönséges történetet fogok elmondani nektek. Azért, remélem, mégis el fog érni a szívetekhez, pont azért, mert közönséges. Aki úgy gondolja, unatkozni fog, most nyugodtan távozhat. De aztán éntőlem távozhat előadás közben is, istenemre mondom, nem sértődöm meg. No, senki? Jól van akkor hát.
Hogy miért is közönséges ez a történet? Közönséges, mert szerte e világon százakkal, ha nem ezrekkel előfordulhat, sőt, az is lehet, hogy tízezerszámba megy. Sajnos kegyetlen világunkban mind a mai napig nagyon sok az… Hogy mondja? A józan ember? Na, hát néha az is sok, kiváltképp, hogy egyesek szerint abból már bőven sok, ha egynél több van, de nem éppen erre gondoltam. Hogy mi? Sok a sáska? Hát, bizony, az elmúlt tavasszal a termény nagy része elveszett miattuk, hogy az ördög vinné vissza őket oda, ahonnan szalajtotta… Na de, na de. Elfelejtem itt magamat. Ezen a napon nem volna szabad ilyen ocsmány gondolatokat a számra vennem, nemhogy a számra vennem, de még gondolnom sem. Nah, mindegy is. De nem, nem a sáskákra gondoltam. Hanem arra, hölgyeim és uraim, hogy rengeteg az árva gyermek. Egy ilyen gyermekről fogok hát most mesélni.
Hogy történetem Délen vagy Északon játszódik, nem árulom el, ugyanis a történet szempontjából a legkevésbé sem fontos. Kis hősünk, bizonyos Albert, egy hat telet megélt kisfiú. Otthona élete nagyobbik részében az árvaház volt, mivel anyját a születésekor vesztette el, apját meg egy háborúban. Na, nem katona volt az apja, hanem a katonák áthaladtak a falujukon, s ő pedig hősként védelmezte a családját. Ám erre Albert nem emlékezett, mivel ekkor még csak pólyás kis csecsemő volt. Az asszony, aki addig nevelte, meg egymaga már nem tudta ellátni, így nem maradt más, csak az árvaház.
Nem volt rossz hely az Albert számára. Azt lehet mondani, hogy a lehető legjobb hely volt arra, hogy az életre tanítsa. Az összes gyerek verekedett az összes többivel, az ételt, ami olykor volt, olykor kevésbé, a legtöbbször az erősebbek elvették a gyengébbektől, és, hát, kitalálhatja a kedves közönség, hogy kedves Albertünk nem a legerősebb kis ifjoncok közé tartozott… Bizony ha jött volna egy erősebb szélfuvallat, az menten elrepítette volna őt, a csontjai szinte zörögtek. Ám béketűrő fiú volt ez az Albert, így nem akadékoskodott, amikor néhány bordaigazító rúgás és pár hajszál eltávolítása után még a földre esett ebédjét is elvették tőle. Emiatt aztán nem is igen hízott az árvaházban töltött évei alatt.
Egykoron aztán, amikor Albert már elég idős volt ahhoz, hogy a történtekre később emlékezzen is – ekkor volt, ugye, hatéves, tán emlékeznek, ahogyan az imént mondtam –, ismét elérkezett a karácsony szent ünnepe. Albert nagyon sokat törte a fejét, mit kívánjon, mit kérjen. Mit gondol a nagyérdemű, mégis mit kívánhatott ez a fiú? Elegendő ételt, italt? Kiváló ötlet, kérem, ám ki kell ábrándítanom, Albert nem ezt kérte. Visszajusson a családjához? Még ezt sem… Azt hiszem én, Albert igencsak okos fiú volt, és tudta, hogy a lehetetlent szabad kérnie, de azért csodát ne várjon.
No de, mit is mondok, hiszen mégis egy csodát kért Albert. Ám egy igen apró, kicsiny, mondhatni, szerény csodát.
Ahogyan karácsony estéje előtt az ágyába kuporodott, és kis, vékony takaróját összehúzva magán kinézett az ablakon a hold derengő kékes fényére, az alatta csillogó hótakaróra, amely fölött egyre szállingóztak a tiszta pelyhek, akár valamiféle túlvilági fátyol, Albert összetette két kis fázó kezét a takaró alatt, és annyit kívánt, hogy ezt a csodát valahogyan megőrizhesse. A hóesés oly gyönyörűséggel töltötte el a lelkét, hogy biztos volt benne: bárki, aki ezt látja, annak szíve megmelegszik. És Albert boldogságot akart adni az embereknek. Nem magának kérte, tisztelt uraim és hölgyeim. Másoknak akarta ezt a szépet megmutatni. No persze őmagának is nagyon tetszett a dolog, és félve, halkan azt is hozzátette, hogy azért jó lenne, ha saját maga egyedül is elnézegethetné néha a hóesést, ha nem túl nagy kérés.
És hát, tudják, ugye, hogy az Úr kedveli az ilyen jó szándékot, a szerénységet, az alázatosságot? No, hát bizony Albert kívánsága teljesült is.
Lelőttem a poént, azt mondják? No, ne méltatlankodjanak, kérem, hisz még nem mondtam el, hogy hogyan!
Másnap, amikor Albert kinyitotta, majd megdörzsölte, majd megint kinyitotta a szemét, tekintete előtt a hóhullás szikrázó képe elevenedett meg ismét… Merthogy hát kendtek is biztosan dörzsölték már meg a szemüket, és láthatták, hogy olyan, mintha millió hópehely ugrálna a szemünk előtt, nem igaz?
No, csak vicceltem, nem csak ennyi történt! Szép kis történet is lenne… Albert tekintete idővel kitisztult, és készült is, hogy kikeljen az ágyból, de előtte még összedörzsölte a kezeit, hogy egy kis életet leheljen beléjük. Elég zimankós idő volt, így hát hideg volt már este is, és ez reggelre sem javult túlzottan. Ahogy pediglen az ujjai egymáshoz értek, módfelett furcsa dologra lett figyelmes – a jobb mutatóujján valami hideg fém volt!
Egy gyűrű volt az, biza. Nagyot nézett Albert, és gyorsan eldugta a kezét a takaró alá, nehogy a többiek meglássák. Hiszen, ha látják a gyűrűjét, biztos el akarják majd venni.
Nem fért a fiú fejébe, mégis honnan pottyant az ölébe – azaz az ujjára – a gyűrű. A nap folyamán lopva rá-ránézett, de semmi furcsát nem talált. Egy igen egyszerű gyűrű volt, kicsit kopottnak is nézett ki, de nem tűnt olyannak, mint ami ezüstből vagy aranyból van – azon egyszerű okból kifolyólag, hogy szinte teljesen fekete volt. Olyannak tűnt, mintha valaki dédmamája idejében is régi lett volna már. Ám ettől még az övé volt, és nagyon félt, hogy észreveszik.
Kérdezhetik, hogy hát miért nem vette le és rejtette el azt a gyűrűt? Igen ám, ez Albertnek is eszébe jutott, nem volt ő buta fiú ám! A gyűrű azonban, ahogy feszegette, gyűrögette, meg se mozdult! Az ujja már nagyon fájt, az a fránya fémdarab pedig csak kapaszkodott bele!
Dobogott is a szíve, amikor reggel meg kellett mutatni az asszonyoknak a körmeiket, hogy lássák, jól megmosták-e. Most látni fogják a gyűrűt, gondolta rettegve… elveszik, őt pedig megverik, hogy honnan lopta, pedig hát nem lopta sehonnan, vagyis ha máshogy nem, akkor talán alvajáró és úgy szerezte. De hát már azért is ő volna a hibás, amiről nem is tud?!
Amikor Vilma néni elért őhozzá az ellenőrzésben, és végignézett remegő kezein, csak ennyit mondott:
- Jól van, szép!
És máris a következő fiú kezét mustrálta, majd a következőét.
Albert levegő után kapkodva pislogott. A kezét bámulta, amin tisztán láthatóan ott ékeskedett a fekete gyűrű. Vilma néninek nem volt ám a legélesebb szeme kerek e világon, de arra aztán volt szeme, hogy a legkisebb rendetlenséget is észrevegye a gyerekek ruháján, arcán. Mindennek úgy kellett lennie, ahogy el volt rendelve, a legkisebb gyűrődést, a legapróbb koszfoltot is észrevette! A gyűrűre viszont nem rebbentette meg a szeme pilláját se.
Ebédkor Albert próbaképp kitette a többiek elé a kezét, és meglengette kicsit, ám ekkor sem vette észre senki a gyűrűt.
Innentől Albertnek igen jókedve lett a nap hátralévő részére. Nem is értették, mi történt vele. Megkergültél?, kérdezték.
Albert az estére megbarátkozott a gyűrűvel. Az ágya szélén ülve lefekvés előtt próbaképp megforgatta kicsit oldalra… és ekkor, képzeljék el, mi történt? A gyűrűből fehér pelyhek kezdtek alászállingózni!
Bizony, hópelyhek hullottak le a takaróra. Albert, ha hiszik, ha nem, pont ilyen ábrázattal bámulta, mint ahogyan kendtek néznek most rám. De ott voltak, a takarón ott is maradtak úgy egy percig, amíg el nem olvadtak. Ha alátartotta a kezét a pelyheknek, érezte is őket. Ekkor persze gyorsabban olvadtak el, mert bár Albert keze általában elég hideg volt, a takaró mégis hűvösebb volt nála.
Albert kacagott a boldogságtól! Hiszen ezzel a gyűrűvel megmutathatja bárkinek a hópelyheket, amikor csak akarja.
Igen ám, de a gyűrűt nem látta senki rajta kívül! És a hóesést sem, mert bizony ezt is kipróbálta a mi Albertünk. Az asszonyok és a gyerekek előtt is próbálgatta a trükkjét, de mintha csak a puszta kezeivel hadonászott volna a levegőbe.
Azt gondolta a kedves közönség, hogy a csoda csak eddig tartott? Nem bizony… Mert egy héttel karácsony szent ünnepe után egy házaspár kopogtatott az árvaház kapuján. Ők maguk hiába próbálkoztak már sok-sok esztendeje a gyermekáldással, az Úr ezt nem adta meg nekik. Az asszony meg volt róla győződve, hogy azért, mert nekik más, elveszett gyerekeket kell segíteniük… Igen, jól sejtik, a kiválasztottjuk pedig nem lett más, mint a kicsi Albert! A gyűrű mellé egy új családot is kapott…
Az első nap, amikor náluk volt, levest és húst is adtak neki, ám nem is bírta mindet megenni, hisz nem volt az ő gyomra ilyen fenséges lakomához szokva! Szégyenkezve, sűrű bocsánatkérések közepette kérdezte, meg lehet-e később enni az ételt, mert félő, hogy ha folytatja, kidurran a hasa. Meglepetésére az asszony csak nevetett, és azt mondta: Hejj, kisfiam, pedig még a desszertet nem is láttad!
Albert egészen okos fiúnak gondolta magát, ezért igencsak megszeppent ezt hallva. Nem akarta bevallani, még magának sem, nemhogy újdonsült anyjának, hogy nem tudja, mi fán terem az a desszert.
Mint kiderült, a desszert egy kisebb tálcán felszolgált barna sütemény volt, édesen illatozva, gőzt árasztva, és még valami olyan illatot, amilyet Albert sosem érzett még.
- Na, ezt a fahéjas tekercset megkóstolod még? No, csak egy falatot, aztán elrakom holnapra! Látni akarom, hogy ízlik.
Albert nézte, nézte a süteményt, majd az történt, ami miatt már párszor igencsak megjárta eddigi rövid élete alatt: egy sugalmazást érzett a lelkében, egy késztetést valamiféle oktalan cselekedetre. Éppen ezért pont ezt az alkalmat választotta arra, hogy a gyűrűjét újból kipróbálja.
Keringőztek alá a fehér pelyhek a süteményre, s szakasztott olyan látvány volt, mint amikor az utat éppen kezdi belepni a hó.
És az asszony összecsapta a kezét, arcán csodálkozással, majd nevetni kezdett.
Hát, kedves hölgyeim és uraim, a történetemet itt és most befejezem. Na, rájöttek-e, hogy mi is történt? Bizony, kedves Albertünk csodáját csak az láthatja, akinek a szíve nyitott rá. Így az új szülei, akik szeretettel fordultak felé, látták az ő apró kis meglepetését.
Hogy a kisfiú élete milyen irányokba kanyargott tovább, azt mindenki döntse el magának. Ki tudja, micsoda kalandokat fog még átvészelni a kedves kis Albert? Még az is lehet, hogy később elmesélek még egynéhány dolgot, ami véle esett... Most hát pedig jó éjszakát kívánok a közönségnek. Próbálja ki mindenki a mai ajánlatot, a fahéjas tekercset, mert bizony tényleg nagyon ízletes! (Még a hópelyheket is láthatják rajta, lelkemre mondom! No, az is igaz, hogy az valójában apró cukor, na de hát majdnem pont úgy néz ki, mintha Albert gyűrűjéből hullott volna alá a hó reá!) Ez után a – süteményhez hasonlóan – erősen édes kis karácsonyi történet után mindenkinek jó étvágyat és éjszakát kívánok!
Alberich színpadiasan meghajtja magát közönsége előtt, majd megtapsoltatja őket. A közönség csontjai engedelmesen kopognak, ahogy élettelen kezeik egymáshoz érnek. Arcán még mindig ott a mosoly, ahogy enni kezdi az utolsó megmaradt fahéjas tekercset. Kevésszer árulnak ilyen finomat, ez ocsmányul jó vásár volt.
Az ízek vidámságot adnak, ez is egy ajándék, akárcsak az ablakon kívül szállingózó hó. Milyen jó is belülről nézni, és szerencsére a mai nap is van szállás a feje fölött. Igaz, az csak egy elhagyatott, magányos ház, ahol maga rakott tüzet, de hát olyan szerencséje se lehet mindenkinek, hogy ezen a napon ilyet talál, nem?
Furcsa dolog a magány. Ezekben a percekben kicsit Albert volt, s bár a történet meglehetősen kiszámítható és talán unalmas volt, mégis szívesen lett volna benne. Szívesebben, mint ebben a hűvös épületben egymaga.
Na, de nem mindennap lesz ilyen. Az élet megy tovább, most is csak még egy esztendő forgott le, vagy fog hamarosan, és ha még egy kicsit vár, és még egy kicsit, meg mégannyit, akkor újra eljön a tavasz. Ahogy eddig is.
Leheveredik és megpróbál lehetőleg semmire sem gondolni, ez általában működni szokott, ha el akar aludni. Aztán persze néha felettébb csúnya dolgok kergetik álmában, de hát azzal majd akkor foglalkozik, ha eljutott odáig.
Ezúttal nem álmodik semmit, vagy ha igen, akkor annak az emlékét valami elsöpri. Meglepően erősnek és pihentnek érzi magát, ez egy áldásos nap lesz!
Készül is rá, hogy kipattanjon hevenyészett, hűvös ágyából, ám ahogy összedörzsöli előtte a kezeit, valami fémet érez a jobb mutatóujján…
Név: Pehelygyűrű
Leírás: Egy pehely könnyedségű gyűrű, mely kopott, feketés, közönséges külsővel rendelkezik, ám, ha megforgatja valaki az ujján, hópelyhek szállingóznak belőle. A pelyheket ebben a változatban mindenki látja, és érezheti is, ha a hópelyhek ráhullanak. A gyűrű alkalmas lehet előadások alkalmával, esetleg ha harcra kerül a sor (de miért kerülne erre sor egy békés nekromanta esetében), az ellenfél megzavarására, mert hát ki számít arra, hogy ellenfele keze hirtelen havazni kezd?