Vándorlása során Suzanne Carolusburg közelébe ért. Ebből a távolságból lenyűgözte a számára még ismeretlen város, ezért meg is áll, hogy egy darabig csodálja a messzeségben kirajzolódó várost.
Ámulatából Armaros hangjára kapja fel a fejét, ahogy mindig, ha a mélységi megszólította
~ Suzy, mondd csak, jártál már bálon? Ahol szól a zene a hölgyek pedig gyönyörű ruhákban táncolnak? A szó maga ismerősen cseng Suzinak, de a hozzáfűzött magyarázat nélkül nem tudná potosan értelmezni.
~ Bálon? Még nem voltam... ~ válaszol, sugárzó kíváncsisággal és reménykedéssel, hogy mehet. Kíváncsi lett arra a sok szép ruhára, meg a zenére.
~ Nos volna itt egy bál... ~ folytatja Armaros megérezve az izgatottságát. ~ Igazán elmehetnél. Carolusburgban rendezik a Reinburg villában, nagyon befolyásos család Északon. Hátha szerzel új barátokat.~ Suzit határozottan boldoggá teszi és felvillanyozza a lehetőség, nagy elánnal hálálkodik, ha tudna ilyet talán meg is ölelné a mélységit. De végülis nem maradhat ott, ha el akar menni a bálba, úgyhogy a hálálkodást befejezi, és a megfelelő utat kezdi keresni.
~ Az Carolsburg, ugye? ~ kérdezi a nem messze kirajzolódó városra nézve. Nem nagyon ért a tájékozódáshoz, ezért inkább biztosra megy.
~ Igen. És ott kérdezz a Reinburg villáról. Szolgálókat is keresnek a bálra, de kisasszonyként is mehetsz ha veszel egy szép ruhát. ~
Mivel igenlő választ kap, Suzi vidáman, és izgatottan elindul Carolusburgba Nem igazán tetszik neki a gondolat, hogy szolgáló legyen a bálon... Ha zene van, meg szépruhás hölgyek, nem akar közben dolgozni. Eleget dolgozik egyébként, a szállásért meg élelemért cserébe (na meg természetesen némi tartalékért, ha valahol nem találna olyan feladatot, amit rábíznak) Carolsburgban tehát az első dolga, hogy keressen valami szép ruhát: szabó vagy valamiféle piac után kérdezősködik a városba érve, gesztikulációja és mimikája segítségével. Néhány járókelő furán néz rá, majd végül egy idős néni veszi gondozásba, mikor látja hogy gondot okoz neki a kommunikáció.
- Eltévedtél aranyom? Ó hogy szabót keresel! – mondja, és felajánlja, hogy elvezeti egy üzletbe. Suzi hálásan mosolyog a nénire, és később sem győzi megköszönni a segítséget, mikor már a szabónál nézi csillogó szemekkel a szép ruhákat. Az egyiket hosszú percekig vizslatja, aztán a szabóhoz fordul, és miután felhívta magára a figyelmet, a ruhára mutatva jelzi, hogy ilyet szeretne. Egyszerű, halványrózsaszín ruháról van szó, ami pont az egyszerűségétől lesz nagyonis bájos. A szükséges mérések-igazítások és miegymás után fizet, és ameddig a ruha elkészül, a városban kérdezősködik a villáról, és a bálról. A kérdezősködése eredményes: megtudja, hogy két nap múlva lesz a bál, és a Reinburg kúria helyét is sikerül kiderítenie. Ezzel a legfontosabb információknak birtokában van. Armaros utolsó mondata viszont felvet számára egy újabb kérdést: kik lesznek ott? Nem árt tudni kik akik talán az “új barátai” lehetnek. Ez a következő, ami után kérdezőskődik. Sokféleképpen próbálkozik, az ujjait nyitogatva érdeklődik mennyien lesznek, aztán magára mutat, hogy kiderítse, mennyi lány lesz ezek között, végül kérdő kifejezéssel arra próbál rákérdezni, hogy kik is ezek Sajnálatos módon az emberek nagy része nem érti meg. Egy ponton még Armaros is elveszti a türelmét:
~ Meg kell tanítsalak rendesen beszélni.... ~ morog, de azért hagyja Suzit érvényesülni.
A lányka ezután egyre csalódottabb, és kétségbeesettebb arccal igyekszik megértetni magát.
Annál jobban felragyog az arca, amikor végre sikerül kiderítenie, hogy legalább száz vendéget várnak, mindenkit aki számít, köztük magát Gustav királyt is. Ettől kifejezetten izgatott lesz, bár nem tudja ki az “aki számít”, de biztos benne, hogy csak jót jelenthet.
És bár nem tudta meg, mennyi hölgy vendég várható a bálba, mivel eléggé elment az idő, visszamegy a szabóhoz a ruhájáért.
A számára csodaszép ruhát megkapva pedig házigazdájának felajánlva, hogy ott tartózkodása alatt mosogat, takarít, kiszolgál, vagy bármilyen munkát megcsinál amit engednek neki,
szállást keresni indul Végül egy alsóvárosi fogadóban talál is egy apró szobát a mosogatásért cserébe. A fogadós felesége egészen megkedveli, még egy adag ételt is felajánl Suzinak.
- Hát hogy kerül egy ilyen elbűvölő lány egyedül egy fogadóba? Biztosan szörnyű lehetett neked kincsem... –kérdezősködik
A lányka kedvesen mosolyogva hálálkodik a fogadósnak, és ugyan ezzel a mosollyal hallgatja a fogadósnét is. A maga módján elmutogatja, hogy vándorol, és mivel a kérdezősködésben megéhezett, örőmmel és millió köszönettel fogadja a felajánlott ennivalót.
Fáradtan keveredik ágyba, miután csendesen segített a konyhában. Ez a sok kérdezősködés kimerítette.
Reggel még álmosan pislog, és nyújtózkodik, mikor Armaros újra megszólítja.
~ Ki kell találnunk az álcádat, hogy beengedjenek a bálra. A senkik előtt sajnos a kapuk zárva vannak ~
Suzi értetlenül hallgatja
~ Dehát én nem vagyok senki~ tiltakozik ~ Suzanne Walford vagyok...
~ És biztos, hogy a valódi neved szeretnéd használni? Én ugyan nem akadályozlak meg benne...~közli Armaros. Suzi ettől elbizonytalanodik… Eddig nem volt baj a Suzival...
~ Nem szabadna? Nem ismer senki, akkor veszélyes lehet ha az igazi nevemet tudják? ~kérdezi kicsit megretteve.
~ Még nem tettél semmit, így még nem veszélyes.~ nyugtatja meg Armaros~ Még. De nem árt majd kitalálni neked néhány alteregót. ~
~ Oh... Értem ~ higgad le kissé a lány. Most jó lesz a Suzanne neki, majd út közben, ha tovább megy kitalál olyan alberegereket.
~ Tehát Walford azt mondod? Nemeslány vagy talán beengednek. De még sok munka vár ránk, állj a tükör elé, és mutass egy pukkedlit! ~ osztja ki a feladatot a mélységi, és Suzi fejedbe vetít pár képet pukkedliző lányokról.
A kislány utolsót törölgetve a szemén felkászálódik, és a tükör elé állva megpróbálja lemásolni a mozdulatot, amit Armaros mutatott neki. Nem katasztrofális, de elég esetlenül sikerül elsőre. Üvölt róla, hogy még idegen számára a mozdulat.
~ Nem rossz elsőre. csináld meg még tízszer, utána rátérünk a nehezbbre... Valahogy muszáj lesz társalognod. ~ Suzi a dicsérettől boldogan gyakorolja tovább a pukkedlit, ami tizedszerre, bár nem olyan tökéletes, mint a legmagasabb körökben mozgó, finom úrikisasszonyoké, de bárki rámondaná, hogy egy kicsit ügyetlen kisnemes hölgy megszokott, hibátlan mozdulata. Armaros ekkor újra megszólal
~ Most pedig ismételd utánam: Suzanne Walford vagyok. Addig fogjuk gyakorolni, ameddig tökéletes nem lesz a kiejtésed. Hallani fogod magad is. És persze társalgási témák is kellenek. Azt nem szeretnéd elmondani minden féle nemeskislányoknak meg fiúknak, hogy egy parasztházban nevelkedtél, szóval erre is ki kell találnod valamit.~
~ Beszélek majd a zenéről, meg a szép ruhákról~ ötletel a kislány lelkesen a témák ügyében.
~ A zene és a szép ruha nagyszerű téma. A lányoknál jól be szokott válni. És ha rólam beszélnél mondd azt, hogy egy kedves barátod vagyok aki mindig segít, de ne mondd el, hogy csak hang vagyok a fejedben. És kérlek ne beszélj a szemedről és a füledről sem. ~ osztja a parancsait a mélységi, mielőtt a szavak kerülnek terítékre. A beszédért Suzi már nem lelkesedik olyan nagyon, de Armaros kérte, hogy csinálja, ezért próbálkozni kezd
- Su-zanne Wa-Wal-fod va-ok – fut neki, halkan, vontatottan, kissé darabosan a mondatnak. Aztán mégegyszer
- Suz-anne Wal-fod vaok – kicsit jobban sikerül másodjára, de nem az igazi, ezért újra próbálja
- Suzanne Walfod vajok – harmadszorra legalább nem darabos a dolog. Armaros elégedetten figyeli a próbálkozást
~ Vagyok. Jobban nyomd meg a nyelved hátsó végével.~tanítgatja a lányt.
Suzi boldogan jelzi, hogy értette Armaros kéréseit. Remélhetőleg nem fogja elfelejteni egyiket sem. Armaros elégedettsége új erőt önt belé, és újra nekifut a mondatnak
- Suzanne Walfod va-gyok –
Sikerült! Örömében tapsikol egyet
~ Most próbálj meg elmondani egy mondatot a ruhákról. ~ adja az újabb utasítást. Suzi gyorsan kigondolja a mondatot a ruhákról.
- Na-gyon – kezdi koncentràlva - csi-nos ebben a uhá-ban – fejezi be.
~ Ruha. Pörgesd meg az rrrr-t a nyelveddel az elején. Menni fog. ~bíztatja -Armaros
- Luha – próbálja a nehéz szót, aztán mivel nem sikerült, újra
- Ruha – ez végre megközelítí a megfelelő hangzást.
Kapja is egyből Armarostól a következő utasítást.
~ Lemehetnél beszélgetni a fogadósnővel. Gyakorolnod kell holnapig.~ Erre az ötletre megrázza a fejét. Tart tőle, hogy elront valamit. Aztán eszébe jut, hogy segítenie kell a konyhán, a gyomra kordulása emlékezteti, hogy ideje reggelizni, ès legfőbbképen mégiscsak Armaros kérte, hogy menjen beszélgetni. Erőt vesz magán, felöltözik, ès az igyekezettől kimerülten indul lefelé, nem többet beszélnie.
A konyhán a fogadós felesége éppen az ebédre készülő levest főzi
- Felébredtél aranyom? Jól aludtál?- kérdezi a háziasszony
A leves illatát megérezve Suzi gyomra megint kordul egyet, a fogadósné üdvözlésére és kérdésére pedig kisebb fáziskéséssel előbb bólintással, majd észbekapva szóban is válaszol.
- Igen, Köszö-nöm szé-pen. – A nő arca felragyog erre felragyog
- Ó tehát azért tudsz beszélni! Éhes vagy? Sajnos a leves még nincs kész, de vágok neked kenyeret! – örömködik, azzal már le is szelt Suzinak egy nagy karéj kenyeret.
A nő arcán felfedezve az örömöt, a lány kicsit nyugodtabban folytatja a társalgást.
- Igen, Köszö-nöm szé-pen – fogadja a felajánlást.
~ Kérdezz tőle valamit, gyerünk! Biztos válaszolni fog, vannak ilyen fajták…~noszogatja a mélységi. Kérdezni valamit... De mit kérdezhetne? Már tudja hol lesz a bál, azt is hogy mikor, kapott szállást, és munkát is...
- Szép a szo-ba – fut neki végül az első témának ami eszébe jut.- Ön csi-nál-ta? – kicsit még mindig nehézkesen, de egyre gördülékenyebben megy Suzinak a beszéd
- Nagyon kedves vagy, én rendeztem be igen. Hát te? Hogy hívnak? Hogyhogy egy ilyen kedves és szép lány egyedük száll meg egy fogadóban? Nem félsz a rossz emberektől? – kérdezi az asszony teljesen ártatlanul aggódva
Sikerült. Határozottan elkezdett beszélgetni, és bár tény, hogy kissé kimeríti, de nem történt semmi gond! Nem néztek rá furán, és ki se nevették, és még butaságot sem mondott. Ez némi önbizalommal tölti el, és kicsit vidámabban társalog tovább.
- Suzy – böki ki a nevét, aztán emlékezve Armaros figyelmeztetésére iparkodik kitalálni valamit.
- Ván-do- lok. – kezd bele - Ta-nul-ni sze-et-nék a világ-ól – fejezi be.
~ Figyelj az r-ekre! Pörgetés! De megy ez. ~ igyekszik segíteni Armaros
- Áhh szóval vándordiák vagy. Sok vándordiák megfordul ám itt, minden féle, mágusok, alkimisták, mostanában egyre több mérnök a puskák miatt... De nagyon veszélyes ez egy ilyen lánykának, mint te Suzy. – bólogat a fogadósné nagyon bölcsen.
Suzi bólint, részben Armarosnak, részben az idősebb nőnek.
- Nem ma-ra-dok soká-ig- mosolyog kedvesen az asszonyra. Közben magában sorra veszi az említetteket. Hallott már mindegyik csoportról.
- Má-soknak is tet-szik a foga-dó? – tesz fel egy újabb kérdést. Aggódik, hogy nem tudna eléggé odafigyelni, és elkotyogna valamit amit nem kellene ha róla van szó továbbra is A kérdésre a háziasszony melegen elmosolyodik, közben megkavarja a levest.
- Ha tetszik is nekik, nem nagyon mondják. Tudod ez nem egy gazdag fogadó, de a férjemmel olyat szerettünk volna, ahova bejöhetnek az egyszerű diákok is, nem csak az urak, főleg hogy mostanában mindenki a félóriásokat akarja kiszolgálni. Oh félre ne értsen! – ijed meg a fogadósné hirtelen mint aki rosszat mondott. - Nekem semmi bajom ám velük, rendes népek azok csakhát tudja nagyok meg hangosak, és azt mondják... -az asszony egészen halkan fejezi be - ... hogy még mindig pogányok.- Suzi végig megtartva a mosolyát hallgatja vendéglátóját beszélni. A félóriásokról még nem hallott... De kellett volna? Megkérdezheti, vagy akkor butának fog tűnni? Na meg, mi az a pogány? Szerencsére Armaros kisegít:
~ A pogány azt jelenti, hogy nem hisznek a Mindenható Istenben, hanem minden féle nagy erejű szellem szerű teremtményeket gondolnak egyenlő isteneknek. Nem járnak templomba sem. foglalja össze röviden, hogy el ne terelje a lány figyelmét kocsmárosnő válaszairól.
- Rosz-szat csi-nálnak? – kérdezi végül a lányka, hátha így is okosabb lesz. Figyelmesen hallgatja a mestert és a nőt is. Nagyjából érti a lényeget a pogányságról, ezért a további kérdéseit elteszi későbbre.
- Nem is tudom, Suzy. Azt hiszem nem, de sok változást csinálnak, és nagyok meg hangosak ezért sokan félnek tőlük, nem örülnek hogy itt vannak. Pedig csak ők is lakni akarnak valahol, a király ígért nekik egy falut cserébe hogy segítsenek.- ecseteli a fogadósné. Suzi pedig serényen értelmezi, és raktározza az információkat: Tehát a félóriások nem rosszak, nagy kicsit nagyok... az nem baj, ugye? Kicsit meg is sajnálja őket, hogy csak emiatt nem kapnak szeretetet... Pedig még segítettek is... - Ők építették újjá a várost is a sárkány tüze után.- fejezi be a háziasszony Armaros pedig Suzi fejébe vetíti a képet a hatalmas sárkányról, amint felégeti Veroniát, hogy tudja, miről van szó. Most lehet túlzásba vitte a segítséget az értelmezéshez. Suzy ugyanis nagyon megrémül a sárkány látványától, hátrahőköl, majdnem le is esve a székről, aztán átkarolja magát, miután a kép eltűnt, hogy megnyugodjon.
A fogadósnő szelíden, aggódva átkarolja.
- Jól vagy, kincsem? Mindjárt kész a leves. – nyugtatja a lányt
Suzi lassan bólint, aztán a leves említése segít a figyelmét is elterelni
- Se-gít-hetek? – kérdezi őszinte segítőkészséggel.
- Megkóstolhatod, hogy jó lett-e. De egyébként már csak főnie kell. Bár ha gondolod segíthetsz kenyeret szelni, a vendégek szoktak kérni hozzá. – mondja a nő kedvesen. Suzi lelkesen bólogat
- Na-gyon szive-sen – vállalja el a kenyérszelést
- Meddig maradsz nálunk?- érdeklődik a fogadósné, miközben az ebédkészítés utolsó simításait végzik a lánnyal.
- Pá-r na-pig – válaszol Suzi a kérdésre némi gondolkodás után – Meg-né-zem a bált –
- Ó a bál! – reagál az asszony álmodozó arccal. - Az a sok szép ruha, sok fess dalia! Csodálatos az ilyen, mindenki erről beszél most a városban. Aztán majd jól nézd meg magadnak a király menyasszonyát, és feltétlenül meséld el milyen lesz a királynénk!-
- El-me-sélem –bólint a Suzi a kérésre
- Ó és talán fogsz majd magadnak ott te is egy udvarlót...-teszi még a gondolatsor végére fogadósné.
Suzi meglepő hevességgel rázza meg a fejét erre a mondatra. Neki nem lehet udvarlója. A mesékben olyan mindig csak a hercegnőknel van, ő pedig nem az.